Adana FM

3 bin yıllık mumyaların üzerinde bulundu! Sadece kızılötesi ışınlarla görülüyor

Mısır’da 3 bin 300 yıllık mumyanın keşfi sırasında kızılötesi tarayıcılarla elde edilen görüntülerde dövmeler tespit edildi. Dövmeler 7 mumya …

Mısır’da 3 bin 300 yıllık mumyanın keşfi sırasında kızılötesi tarayıcılarla elde edilen görüntülerde dövmeler tespit edildi. Dövmeler 7 mumya üzerinde bulundu.

Antik Mısır’dan günümüze kalan mumyalar üzerinde bilim insanlarının çalışmaları farklı araçlarla devam ediyor. Son olarak mumyalar, kızılötesi sensörler ile incelenmeye başlandı. Kızılötesi tarama ile elde edilen bulgular, Amerikan Oryantal Araştırma Okulu’nun 22 Kasım’da gerçekleştirilen yıllık toplantısında açıklandı.

Mumyaların dövmeleri olduğu ortaya çıktı

Sadece kızılötesi ışınlarla görülüyor

Araştırmacıların, 7 mumya üzerindeki keşfinden önce altı farklı mumyada da dövmeler bulunmuştu. Ancak çıplak gözle görülemeyecek kızılötesi ışınla elde edilen yeni veriler, Antik Mısır’ın kültürü hakkında daha fazla bilgi verecek gibi görünüyor. Kahire’deki Fransız Doğu Arkeoloji Enstitüsü’den 2016 ve 2019 yıllarında çalışma yapan ekipte olan Anne Austin, “Eski bir mezarda çalışmak ve mumyalanmış bir kişinin dövmelerini kızılötesi tarama ile görmek oldukça büyüleyici” dedi.

Şifacı ya da rahibe olabilirler

Daha önce dövmeleri tespit edilen 6 mumya ile beraber son 7 mumya üzerindeki araştırmalar dövmelerin birbirinden farklı olduğunu gösteriyor. 12 kadın ve 1 erkek mumya üzerinde yapılan çalışma, dövme tasarımlarının ve yerleşimlerinin birbirinden oldukça farklı olduğunu gösteriyor. Deir el-Medina bölgesinde sadece dövmeleri olan kadın mumyalar bulunmadı. Bu bölgede yapılan son keşifler, Antik Mısır’daki kadınların dövmelerinin doğurganlığı veya cinselliği birleştirdiğini söyleyen fikrine karşı çıkacak verileri ortaya çıkardı. Arkeolog Anne Austin, dövme tespit ettikleri kadınların şifacı ya da rahibe olabileceklerini söyledi.

Antik Mısır sırlarını gün yüzüne çıkarabilir

Üzerinde 30 dövme olan bir mumya üzerinde yapılan araştırma, farklı bilgiler ortaya çıkarıyor. Araştırmacılar, mumyanın kollarında bulunan haç desenlerinin diğer mumyalarda bulunmadığını söylüyorlar. Kadının üzerinde bulunan bazı dövmeler ise hiyerogliflere benziyor. Anne Austin, kadının vücudundaki işaretlerin bir dini görevliyi işaret edebileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, mumyaların vücutlarında buldukları dövmelerin belli bir kalıba uymadığını açıkladılar. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak bilim insanları, tespit edilen dövmelerin Antik Mısır yaşantısını anlamak adına önemli bilgileri ortaya çıkarabileceğini düşünüyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ