Adana FM

İbrahim Tatlıses ve Alişan hakkındaki açılan “Örgüte yardım” davası zaman aşımına uğradı

Aralarında yeraltı dünyasının ünlü ismi Kürşat Yılmaz, ünlü şarkıcılar İbrahim Tatlıses, Alişan’ın da bulunduğu 28 sanıklı suç örgütü davası …

Aralarında yeraltı dünyasının ünlü ismi Kürşat Yılmaz, ünlü şarkıcılar İbrahim Tatlıses, Alişan’ın da bulunduğu 28 sanıklı suç örgütü davası, Yargıtay’ın bozma kararından sonra yeniden görülmeye başlamıştı. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme davayı karara bağladı.

DAVA ZAMAN AŞIMINDAN DOLAYI DÜŞTÜ

Mahkeme, ünlü sanatçılar İbrahim Tatlıses ve Alişan (Serkan Tektaş) hakkındaki “örgüte dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçunda ise zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle düşme kararı verdi.

11 YIL 3 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle 66 yıl hapis cezasına çarptırılan yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Kürşat Yılmaz’ın Yargıtay’dan dönen davasında, karar çıktı. Kürşat Yılmaz’ın “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek” ve “Yağmaya teşebbüs” suçlarından toplam 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

“ÖRGÜTE PARA YARDIMI” SUÇUYLA YARGILANIYORDU

Sanıklar İbrahim Tatlıses’in ve Alişan Serkan Tektaş’ın örgüte para yardımında bulunmak suçundan açılan davalarının zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle düşme kararı verildi. Ayrıca MHP Ordu Milletvekili sanık Cemal Enginyurt hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ve “Nitelikli yağmaya teşebbüs” suçlarından beraat kararlarının bozulmasına yönelik 24 Haziran 2018’de 27. dönem milletvekili seçilmesi dolayısıyla dosyasının ayrılmasına ve yargılamanın durdurulmasına karar verildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Kürşat Yılmaz, iş adamı Korkmaz Yiğit, şarkıcılar İbrahim Tatlıses ve Alişan ile manken Tuğba Özay gibi ünlü isimlerin yargılandığı çete davası 19 Ocak 2010 tarihinde karara bağlanmıştı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Kürşat Yılmaz’ı “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek”, “Nitelikli yağma”, “Tehdit”, “Kasten adam yaralama” , “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçlarından toplam 66 yıl 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı. İş adamı Korkmaz Yiğit, “Yağmaya teşebbüs ve örgüte yardım etmek” suçlarından, manken Tuğba Özay ise “Örgüte üye olmak ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” suçlarından beraat etmişti. Şarkıcı İbrahim Tatlıses ve Alişan ise “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış, ancak cezaları ertelenmişti. Yargıtay 6. Ceza Dairesi, 2011 yılında yerel mahkemenin verdiği kararı kısmen onamış, kısmen de bozmuştu. Bozulan sanıklar yönünden dava yeniden görülmeye başlanmıştı.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: İbrahim Tatlıses ve Alişan hakkındaki açılan “Örgüte yardım” davası zaman aşımına uğradı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ