Adana FM

İnsan kaçakçılarına operasyon: 13 kişi tutuklandı

Mersin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şubesi ekipleri’nin göçmenleri yurt dışına …

Mersin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şubesi ekipleri’nin göçmenleri yurt dışına çıkarmaya çalışan çeteye operasyon düzenlediklerini ve 17 şüpheliden 13’ünün tutuklandığını duyurdu.

3 ay boyunca emniyet ekipleri tarafından yapılan teknik takip sonucunda, organizatörlerin 4,5 bin dolar aldıkları düzensiz göçmenleri, tırlarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) götürmeyi planladıkları belirlendi.

İLK GÜZERGAH KKTC

Şüphelilerin, tır dorselerinin alt kısmına göçmenlerin gizlice girip çıkabilmeleri için düzenek kurduktan sonra mali değeri düşük olan yükleri KKTC’ye götürmek üzere beyanname oluşturdukları tespit edildi. Liman görevlilerini yanıltmak amacıyla yasal yüklü tırı önceden limana sokup güvenlik önlemlerini atlatmayı hedefleyen şüphelilerin, kameraların görmeyeceği bir noktada düzensiz göçmenleri önce gemiye, sonrasında da özel düzenek yardımıyla tırın içine almayı planladıkları ortaya çıkarıldı.

Bunun üzerine Mersin, Adana ve Hatay’da belirlenen adreslere operasyon düzenleyen ekiplerce 17 şüpheli gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 13’ü çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince tutuklandı, biri adli kontrol şartıyla olmak üzere 4’ü serbest bırakıldı. Polis operasyonlarda 30 düzensiz göçmeni de yakalayarak İl Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk etti.  (AA) 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ