Adana FM

Reina katliamı davasında sona gelindi…

İstanbul Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina´ya 2017 yılının ilk saatlerinde, düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybederken 79 kişi …

İstanbul Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina´ya 2017 yılının ilk saatlerinde, düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybederken 79 kişi yaralandı. Davanın bir numaralı şüphelisi olarak gösterilen Abdulkadir Masharipov´un (36) da aralarında bulunduğu 57 sanığın yargılandığı davada savcının, 27 Ocak 2020’de esas hakkındaki mütalaasını açıklaması bekleniyor.

40 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI İSTENİYOR

Savcının tutuklama talebiyle İstanbul Adalet Sarayı´ndaki nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Masharipov, suçlamaları kabul etmiş, kendisini öldürmeyi düşündüğünü dile getirmişti.

İfadesinin ardından tutuklanarak cezaevinde gönderilen Masharipov hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “39 kişiyi nitelikli şekilde kasten öldürme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alma ve bulundurma” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 555 yıldan 2 bin 397 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

İddianamenin hazırlanmasının ardından Masharipov´un da aralarında bulunduğu sanıkların yargılanması sürüyor.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi´nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları´nın karşısındaki duruşma salonlarında görülen dava, iddianamenin okunması ve kimlik tespitinin yapılmasıyla 11 Aralık 2017 tarihinde başlamış, mahkeme savunma için söz verdiğinde, Masharipov savunma yapmamıştı.

İstanbul Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina´ya 2017 yılının ilk saatlerinde, düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybetmiş, 79 kişi yaralanmıştı.

SALDIRIYI YAPMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Saldırının üzerinden 2 yıl geçmesinin ardından Avukat Atanur Demir, Masharipov´un kapalı oturumda savunma yapmasını talep etti. Avukatın talebini kabul eden mahkeme heyeti, basın mensuplarını ve izleyicileri dışarı çıkardı. Türkçe savunma yapan Masharipov, emniyet ve hakimlikte verdiği ifadeyi reddetti. Saldırıyı yapmadığını öne süren Masharipov, 2 Ocak 2017 tarihinde arkadaşının kendisini uykudan uyandırdığını, haberlerde kendisinin fotoğrafını gösterdiğini ve panikleyerek saklandığını iddia etti.

Masharipov savunmasında şunları söyledi:

“Olay gecesi elinde kalaşnikof olan kişi ben değilim. Benim olduğumu söyleyen taksici ve polis gelip beni teşhis etsin.”

18 SANIK KALDI

Duruşmalarda 57 sanıktan aralarında Masharipov´un resmi nihaklı eşi Zarina Nurullayeva´nın da bulunduğu 34 sanık, 13´üncü celsede tahliye edildi ve tutuklu 18 sanık kaldı.

31 Ekim 2019´da gerçekleşen duruşmada, savcının esas hakkında mütalaasını açıklaması beklenirken, duruşma savcısı değiştiği için mütalaa açıklanmadı. Mahkeme heyeti, duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasını açıklaması için duruşmayı 27 Ocak 2020´de İstanbul Adalet Sarayı´nda görülmek üzere erteledi. (DHA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ