Adana FM

Şanlıurfa semalarında ‘güvercin savaşları’

Şanlıurfa’da, kuş tutkunları tarafından düzenlenen ‘güvercin savaşları’ etkinliğinde, 3 bin güvercin gökyüzüne aynı anda salıverildi. Onlarca …

Şanlıurfa‘da, kuş tutkunları tarafından düzenlenen ‘güvercin savaşları’ etkinliğinde, 3 bin güvercin gökyüzüne aynı anda salıverildi. Onlarca kuş tutkununun güvercinlerini gökyüzüne bıraktığı etkinlikte, hangi sürü diğer kişilere ait güvercinleri kendi evlerine götürmeyi başarırsa ‘savaş’ı kazanmış oluyor.

BU SAVAŞTA KAN DA SİLAH DA YOK

Şanlıurfa’da, tutkularının yanı sıra geçimlerini de kuş yetiştiriciliğiyle sağlayan onlarca kişi tarafından geleneksel olarak yapılan ‘güvercin savaşları’ bu yıl da Eyyüp Peygamber Mahallesi’ndeki boş alanda gerçekleştirildi. Onlarca kuş yetiştiricisi, sahibi olduğu yaklaşık 3 bin güvercini, kutu ve kafeslerle alana taşıdı. Sahipleri için bahis konusu haline dönen ‘savaşta’, hep birlikte uçurulmalarının ardından daha iyi yetiştirilen kuşların, sürü halinde ilerlerken farklı güvercinleri kendi içlerine katarak eve götürmeleri hedefleniyor. Kuşların sadakati ve sahibinin yetiştiriciliğinin sınandığı etkinlikte, son hazırlıkların tamamlanmasının ardından kutuların içindeki güvercinler sahipleri tarafından hep birlikte gökyüzüne uçuruldu.

HEM KUŞLAR HEM DE YETİŞTİRİCİLER TEST EDİLİYOR

Uçurdukları güvercinlerini bir süre izleyen sahipleri, yıllardır süren geleneği gelecekte de devam ettireceklerini söyleyip, kuşlarının dönüşünü beklemek üzere evlerine döndü.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Şanlıurfa semalarında ‘güvercin savaşları’

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ