Adana FM

Suudi Arabistan’da tiyatro oyuncularını yaralayan sanıklardan birine idam cezası verildi

Suudi Arabistan’da geçtiğimiz ay Kral Abdullah Park Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun esnasında 4 sanatçıyı bıçaklayan saldırganların cezaları belli …

Suudi Arabistan‘da geçtiğimiz ay Kral Abdullah Park Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun esnasında 4 sanatçıyı bıçaklayan saldırganların cezaları belli oldu. Mahkeme, yargılanan iki sanıktan birine idam, diğerine 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

İDAM CEZASI ALDI

Suudi Arabistan merkezli Ukaz gazetesinin haberine göre, başkent Riyad’daki Ceza Mahkemesi, Kral Abdullah Park Tiyatrosu’ndaki oyunda sahne alan oyunculara ve bir güvenlik görevlisine bıçaklı saldırı düzenleyen sanıklardan biri hakkında idam kararı verdi. Mahkeme, aynı davada yargılanan başka bir sanığı ise 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

TERÖR SALDIRISI DÜZENLEMEK, İNSANLARI KORKUTMAK

İdam cezasına çarptırılan sanığa “terör örgütü El Kaide’ye mensup olmak, oyuncuları hedef alan terör saldırısı düzenlemek, bir güvenlik görevlisini ve tiyatrocuları yaralamak, insanları korkutmak”, diğer sanığa ise “yardım ve yataklık” suçlaması yöneltiliyordu.

TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Riyad polisi, 12 Kasım’da 3 tiyatro oyuncusuna bıçaklı saldırı düzenleyen Arap uyruklu şüphelinin yakalandığını açıklamıştı. Saldırı, Suudi Arabistan’daki Eğlence Heyeti’ne yönelik eleştirilerin arttığı bir dönemde yaşanmıştı. Eğlence Heyeti’nin ülkede farklı eğlence etkinlikleri düzenlemesi, Suudi Arabistan’daki değerlere, örf ve geleneklere aykırı olduğu gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalıyor.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Suudi Arabistan’da tiyatro oyuncularını yaralayan sanıklardan birine idam cezası verildi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ