Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

1 çeyrek Ramazan pidesi kaç kalori? Ramazan pidesi kilo aldırır mı? Sahurda pide yemek..

Ramazan sofralarında yemeye doyamadığımız ve enfes lezzetiyle olmazsa olmaz olan Ramazan pidesi ne yazık ki kilo aldırmaktadır. Ancak üzülmeyin …

1 çeyrek Ramazan pidesi kaç kalori? Ramazan pidesi kilo aldırır mı? Sahurda pide yemek..

Ramazan sofralarında yemeye doyamadığımız ve enfes lezzetiyle olmazsa olmaz olan Ramazan pidesi ne yazık ki kilo aldırmaktadır. Ancak üzülmeyin oruçluyken aklınıza geldiğinde iftarda nefsinizi zorlamadan yiyebileceğiniz diyet Ramazan pidesi tarifini açıkladık. Evde kolay Ramazan pidesi nasıl yapılır? Sahurda pide yemek kilo aldırır mı? Ramazan pidesi çeşidine göre kalori değerleri:

Ramazan sofralarımızın baş tacı olan Ramazan pideleri, iftar sofrasının en sevilen lezzetlerinden biridir. Tadına doyum olmayan enfes bir Ramazan pidesi lezzeti ile iftar yapmak, oruç tutan Müslüman kimseleri için çok büyük bir keyiftir. Ancak bu keyfi yaşarken Ramazan pidesinin nihayetinde hamur işi olduğunu unutmamak gerekir. Gerek diyet gerek de sağlık açısından önemli bir konumu olan Ramazan pidesi fazla tüketildiği takdirde kısa zamanda fazla kilo alımını tetikleyecektir. Sağlığa yansıyacak noktası ise alınan fazlalık kilolarla beraber obezite gibi gelebilecek bazı rahatsızlıklardır. Kilo problemi olan ya da risk taşıyan kimselerin çok dikkatli bir şekilde tüketmeleri gereken Ramazan pidesi kalori değeri yüksek olan yiyeceklerdendir. 

Ramazan pideleri; sadesinden susamlısına, susamlısından kepeklisine kadar türlü türlü çeşidi bulunuyor. Peki, hangi pidede ne kadar kalori var? Sahurda ramazan pidesi yemek kilo aldırır mı? İşte cevabı…

ramazan pidesi çeşitleri ve kalorileri

 RAMAZAN PİDESİ KİLO ALDIRIR MI?

Glisemik indeksinin en yüksek olduğu yiyecek özelliğine sahip olması nedeniyle kan şekerinin birden yükselmesi ve devamında inmesine sebep olan Ramazan pideleri, yenildiğinde bu yüzden aç bir vücut için risk taşıyabilir. Birdenbire değişen dengesizliklerin uyandıracağı tatlı yeme isteği, fazla kilo alımına neden olmaktadır. Ayrıca insülin salgısı kan şeker sıvısı miktarını çoğaltarak bölgesel yağlama dediğimiz durumu da yol açmaktadır.

İftar sofrasında orucun da verdiği açlıkla kontrol edilemeyen bir Ramazan pidesi tüketiminde ölçü kaçırıldığı zaman 1 saatlik yürüyüş veya 1 saatlik egzersiz önerilir. Kilo almamak için 1 dilim pide ile posa oranı yüksek bir porsiyon sebze yemeği tüketimi idealdir.

RAMAZAN PİDESİ KAÇ KALORİ? PİDE ÇEŞİTLERİNE GÖRE KALORİLERİ:

  • 100 gram ramazan pidesi 260 kcal
  • 100 gram susamsız pide 230 kcal
  • 100 gram ev yapımı pide 504 kcal
  • 100 gram kepekli pide 273 kcal

KİLO ALMAMAK İÇİN NE KADAR RAMAZAN PİDESİ YENMELİ?  

kilo almamak için ne kadar ramazan pidesi yemeli

  • Kilo yapıcı besinlerin maalesef ki başını çeken Ramazan pidelerinde yerken hangi boyutu tercih ettiğiniz çok önemlidir.
  • 1 bütün Ramazan pidesinin kalorisi ortalama 16-18 dilim ekmeğe denk gelmektedir. Dolayısıyla günlük 2-3 dilimden fazlasını yememeye gayret ettiğimiz ekmeği, ramazanda pideyle beraber ekstra tüketmeye başlamamalısınız.
  • Kilo vereceğinizi planladığınız bu ayda kilo almak sizin için büyük bir hayal kırıklığı olabilir.
  • Ayrıca uzmanlar içerisinde beyaz unun olduğu Ramazan pidesinin makarna ve pilav gibi iştah açıcı olduğunu da vurguladı. Eğer sahurda pideyi çok tüketirseniz acıkma ihtimaliniz o kadar çok artacaktır.