Adana FM
Adana FM

DOLAR

17,9331

EURO

18,4099

ALTIN

1.039,38

BIST

2.864,25

İlk hedef yaşadığınız alandan keyif almak olmalı

Röportaj: Birgan Bileke Başarılı bir dekorasyonun olmazsa olmazları nelerdir? İyi bir planlama, fonksiyonel, estetik ve yenilikçi tasarımlar …

İlk hedef yaşadığınız alandan keyif almak olmalı
Reklam

Röportaj: Birgan Bileke

Başarılı bir dekorasyonun olmazsa olmazları nelerdir? İyi bir planlama, fonksiyonel, estetik ve yenilikçi tasarımlar, aynı mekanda farklı fonksiyonlar için kullanılabilen aydınlatma çözümleri, dekorasyonun kullanıcıya hitap etmesi ve kullanıcının yaşadığı mekandan keyif alması olmazsa olmazlar arasında.

ORGANİK FORMLU MOBİLYALAR

2018 ve 2019 dekorasyon trendleri konusunda bilgi verir misiniz?

Artık organik formlardaki mobilyalar daha çok tercih edilecek. Mobilyalardaki formların değişimine destek olacak en etkili şey ise malzeme farklılıkları olacak. Mermer, ahşap kaplama, deri ve farklı renklerde çalışılmış metallerle boyalı cam gibi parlak malzemelerin bir arada kullanıldığı mobilyaları 2018’de daha sık göreceğiz. Gri ve antrasit tonlarını bu yıl daha cesurca kullanacağız. Siyah artık çoğunlukla parlak yüzeylerde, cam ve cilalı mermerler gibi materyallerde karşımıza çıkacak. 2018’de ise antrasit ve siyahlar daha yumuşak ve organik formlarla birlikte kullanılacak.

Tasarımcıların cam, porselen ve metal işçiliklerindeki sanatsal yorumlarıyla aydınlatmalar adeta birer sanat objesine dönüşecek. Pirinç ve deri malzemeler ev aksesuarlarında ön plana çıkarken, sade tasarımlı mobilyalar dahi deri ve dikiş detaylarıyla şık ve etkileyici bir rol üstlenecek. Geçmiş yıllarda ön plana çıkan sanat eserleri tablo formundan çıkıp metal, ahşap, mermer, cam malzemelerle zenginleşerek duvar heykelleri olarak detaylarda kendini gösterecek. Bununla beraber tablolar kadar etkileyici olan duvar panosu şeklindeki duvar kağıtları, mobilyalarla kombineli olarak kullanılarak mekanlarda fark yaratacak.

Dekorasyon anlamında evlerde hangi uygulamalar ve görünümler zamanın gerisinde kaldı?

Tüm duvarları seramikle kaplı banyolar yerini ahşap kaplamalı ve duvar kağıtlı banyolara bıraktı. Önceki yıllarda öne çıkan modern ve minimalist görünümlü mutfak modüllerini artık evlerin yaşam alanlarındaki mobilyalarla yarışır halde geldi. Mutfak dolapları artık birden fazla farklı malzemenin bir araya getirilmesiyle, aynı zamanda çok şık ve konforlu olacak şekilde tasarlanıyor. Salonlar artık kişisel ihtiyaçlara göre dekore ediliyor. Bir dönem sıklıkla kullanılan küçük ebatlı seramik zemin kaplamaları yerini büyük ebatlı zemin kaplamalarına bırakırken, odalarda kullanılan duvardan duvara halı kaplamalar yerini lamine ya da laminat parkelere bıraktı.

İç Mimar Gönül Ardal

KÜÇÜK EVLERE BÜYÜK ÇÖZÜMLER

Küçük bir alanı en fonksiyonel şekilde kullanmanın 10 yolu nedir?
1.İhtiyaçları çok net belirleyerek mekan yerleşimini yapmak.
2.Seçilen mobilya ve kaplama malzemelerinde açık renkleri tercih etmek.
3.Düşey yüzey kaplamalarında ayna kullanmak.
4.Mekanı doğru şekilde aydınlatacak, uygun aydınlatma armatürü seçmek.
5.Mekana uygun ebatlarda ürün seçimi yapmak.

6.Yüksek olmayan daha alçak mobilya seçimleri yapmak.
7.Dar kolçaklı ve ince arkalıklı kanepe seçimi yapmak.
8.Mobilyalarda birden fazla fonksiyonu bir arada tutmak. Örneğin tv ünitesi ile çalışma masasını bir arada tasarlamak.
9.Duvarlarda kolonlardan kaynaklanan atıl nişler var ise bu alanları dolap ya da raf ile değerlendirmek.
10.Mekana özel çözümler üretmek.

Küçük mekanları ergonomik şekilde kullanmak için nasıl tasarımlar tercih edilmeli?

Evin dekorasyonu yapılırken birden çok işlevi içinde barındıran mobilyalar tercih edilebilir. İstenildiğinde açılıp yatak olabilen, bir bölümü kütüphane olarak kullanılırken yukarıya kaldırıldığında masa olarak da kullanılabilen özel tasarım mobilyalar ön planda olmalı. Küçük bir mandal yardımıyla yukarıya kaldırılarak masa olabilen sehpalar da dar alanlar için çok kullanışlı tasarımlar. Mekan yükseklikleri değerlendirilerek ulaşılamayacak alanlar için mekanı boğmayacak şekilde uygun derinlikte depolama dolapları tasarlanabilir. Bunların yanında, dar alanlarda açık renkleri tercih etmek ve yansıtıcı malzemeleri kullanmak mekanda daha ferah bir ortam oluşmasını sağlar.

BEĞENİLER VE ÖNCELİKLER…

Yaşam alanını bir iç mimarla birlikte düzenlemek isteyen kişiler, o kişiye hangi bilgileri net bir şekilde verirse hayallerindeki mekana kavuşur?

İç mimar tarafından öğrenilmesi gereken en önemli konu işin bütçesidir. Mekan kullanıcılarının sayısı, her kullanıcının yaşam standartı ve tarzıyla hobileri, beğenileri, gittiği restoranlar, yaptığı sporlara kadar yaşamıyla ilişkili olduğu her konu önemlidir. Biz işe önce müşterilerimizin beğenilerini ve önceliklerini öğrenerek başlıyoruz. Sonrasında tüm malzeme ve dokuları bir araya getirerek özellikle konutlarda konfordan ve fonksiyondan uzaklaşmadan kullanıcının yaşadığı standartların üzerine çıkabileceği şekilde tasarım yapmak üzere işe başlıyoruz.

Aşırılıklar dekorasyonda büyük hatalara neden oluyor. Bununla ilgili bize bir örnek verebilir misiniz?

Eğer dekorasyonda sevdiğiniz bir renk kullanacaksanız, ona fon oluşturacak ana rengi bulup kullanmak istediğiniz rengi yan rollerde kullanabilirsiniz. Örneğin duvarınızı bej renkte boyuyorsanız çok sevdiğiniz pembe rengi yastıkta, tablonun ya da halı deseninin içinde kullanabilirsiniz ama koca bir duvarı pembe renge boyadığınızda çok kısa bir süre içerisinde renkten sıkılırsınız ve bu görüntü sizi bir süre sonra yormaya başlar.

Bir mimar olarak kendi evinizden bahsetseniz, evinizin en sevdiğiniz detayları neler?

Evimi yalın ve modern olarak tanımlayabilirim. Salonda antrasit renkler hakim. Bu renkler canlı tonlarla birlikte tasarlandığından evde dinamik bir ortam söz konusu. Bunun yanında fonksiyonel olarak tasarladığım depolama alanlarının fazla olması da, açıkta hiçbir eşyanın kalmasını sağlıyor ve evimin düzenli ve sade olmasını sağlıyor.