Adana FM

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, SÖZCÜ’ye açıkladı: Hazine arazilerini tarıma açıyoruz

Pakdemirli, “Yazlık ürünlerin ekimine başladık. Bakanlıklarla görüşüp Hazine arazilerinin nasıl kullanacağımız konusunda da çalışmaların sonuna …

Pakdemirli, “Yazlık ürünlerin ekimine başladık. Bakanlıklarla görüşüp Hazine arazilerinin nasıl kullanacağımız konusunda da çalışmaların sonuna geldik.

Yazlık ekimlerin iklim gereği yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan, Sivas ve Kayseri’de, Hazine arazilerine ekim yaptırmayı planlıyoruz” dedi.

Buralara yazlık buğday, arpa ve kuru fasulye ektirileceğini açıklayan Pakdemirli, “Bunu yaygınlaştırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

ÖNCE ŞAŞIRDILAR

Virüs nedeniyle Türkiye’de gıda konusunda mart ayı başında önlem almaya başladıklarını kaydeden Bakan Pakdemirli, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

*Market yöneticilerini mart ayı başında toplantıya davet ettim. Onlara stoklarını artırıp artırmadıklarını, ne gibi önlemler aldıklarını sorduğumuzda, bazıları ‘Niçin böyle bir şeye gerek duydunuz’ dediler.

*Çin deneyimi nedeniyle uluslararası bazı zincirlerin yaklaşan virüs tehlikesine karşı hazırlıklı olduklarını gördük. Hazırlıklı olmaya çağırdık. Onlar da önlemlerini aldılar. Bugün, hiçbir ürünün sıkıntısı çekilmiyor.

Bekir Pakdemirli

MEVSİMLİK İŞÇİLER

Sokağa çıkmama, il değiştirmeme tedbirleri kapsamında mevsimlik işçilerin yerinden kıpırdamaması yönünde görüşler de olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Tarım işçilerinin 7 Nisan’dan itibaren kontrollü olarak gönderilmeleri ve hijyen seviyesinin de artırılmasını öngördük. Hijyene büyük önem verilmesi için çaba göstereceğiz” dedi.

Bazı ürünlerde stok yapacağız

“Bazı ürünlerde stok yapacağız” diyen Pakdemirli, bürokratlarıyla birlikte kentlere yaptığı ziyaretleri video konferans yöntemiyle sürdürdüklerini belirterek, “Sektöre enerji verme bilinciyle öncekinden daha fazla etkileşim içindeyiz” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ