Adana FM

Tunus’un en iyi korunan Roma kenti Thugga

1 Thugga, Tunus’ta en iyi korunmuş durumda olan bir eski Roma kenti. 2 Tebursuk yakınlarında, Kartaca’yla Theveste (bugün Tebessa …

1 Thugga, Tunus’ta en iyi korunmuş durumda olan bir eski Roma kenti.

2 Tebursuk yakınlarında, Kartaca’yla Theveste (bugün Tebessa, Cezayir) arasındaki eski yolun batısında yer alan antik kent, başkent Tunus’un 100 km kuzeyine konuşlandırılmış.

3 Thugga, 1997’den bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

4 571 m yükseklikte bir tepenin zirvesine tüneyen antik kentteki en önemli Roma öncesi kalıntı ise MÖ 2. yüzyılda bir Numidya prensinin onuruna yapılmış anıt mezar.

5 Bu yapı Mısır’daki piramit mezarlarla Helenistik dönem Yunan tapınaklarının bir karışımı görünümünde ve Afrika’da çok rastlanan kule biçimindeki küçük piramitli Roma mezarlarının ilk örneği olarak gösteriliyor.

6 Anıt mezarın üstünde Fenike ve Numidya dilinde yazılmış iki dilli bir yazıt yer alıyor.

7 Roma vatandaşlık haklarından bir ölçüde yararlanan bir municipium (belediye) haline getiren Roma İmparatoru Septimius Severus’un (193-211) onuruna yapılan tak da, Thugga’nın en önemli Roma yapılarından biri.

8 Roma döneminden kalma başka yapılar arasında forum, hamamlar, villalar, tapınaklar, bir su kemeriyle bir tiyatro da bulunuyor.

9 Roma döneminde küçük bir taşra kasabasında günlük yaşamın nasıl olduğunu detaylı bir şekilde görebileceğiniz Thugga, Tunus ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmayı fazlasıyla hak ediyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ