Adana FM
Adana FM

DOLAR

17,8980

EURO

18,4310

ALTIN

1.029,27

BIST

2.829,58

Vikingler de sosyal statü için kürk kullanıyormuş

Bir araştırma, yüksek rütbeli Danimarkalı Vikinglerin, sosyal statülerini göstermek için, günümüzdeki tasarım kıyafetlere benzer şekilde, kunduz …

Vikingler de sosyal statü için kürk kullanıyormuş
Reklam

Bir araştırma, yüksek rütbeli Danimarkalı Vikinglerin, sosyal statülerini göstermek için, günümüzdeki tasarım kıyafetlere benzer şekilde, kunduz kürkleri giydiğini buldu.

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, kemirgen kürkünün 10. yüzyılda zenginlik sembolü ve önemli bir ticaret maddesi olduğunu belirlediler.

Bunun nedeni ise, kunduzların Danimarka’ya özgü olmaması ve bu nedenle lüks bir eşya olarak görülmesidir.

Daily Mail’de yer alan habere göre, yüksek statülü mezarlarda bırakılan hayvan kalıntılarının analizi, Vikinglerin gelincik ve sincap postlarından yapılmış giysiler de giydiklerini gösterdi.

SOSYAL STATÜ GÖSTERGESİ

Çalışmanın başındaki isim Dr. Luise Ørsted Brandt, “Viking Çağında egzotik kürk giymek, günümüz dünyasındaki en son modaya benzer şekilde, neredeyse kesinlikle zenginlik ve sosyal statünün bariz bir görsel ifadesiydi.”

“Bu çalışma, kunduz kürkü ticareti ve kullanımının doğrudan kanıtını sağlamak için seçkin Danimarka Viking mezarlarında korunan antik proteinleri kullandı” dedi.

Yeni çalışma için, Dr. Brandt ve meslektaşları, 10. yüzyıl Danimarka’sında toplumun tepesinden altı Viking mezarını döşemek için kullanılan hayvan kalıntılarını analiz ettiler.

Plos One’da yayınlanan bulgular, kürkün, Viking Çağı boyunca bir zenginlik sembolü olduğu fikrini destekliyor.

ETİKETLER: