Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8353

EURO

35,2337

ALTIN

2.493,02

BIST

10.739,94

2021’de en çok cilt hastalıkları alerji ve benleri araştırdık

We Are Social 2021 raporuna göre bireylerin çevrimiçi olmalarının en büyük nedeni %63’lük oranla bilgi araştırması. Yani dünyadaki internet …

2021’de en çok cilt hastalıkları alerji ve benleri araştırdık

We Are Social 2021 raporuna göre bireylerin çevrimiçi olmalarının en büyük nedeni %63’lük oranla bilgi araştırması. Yani dünyadaki internet kullanıcılarının neredeyse üçte ikisi bilgi bulma amacıyla internetten faydalanıyor. İnternet ve Televizyonda Sağlık Bilgisi Arama Davranışı ve İlişkili Faktörler araştırması sonuçlarına göre aktif internet kullanıcılarının %95,37’si internette sağlık araştırması yapıyor. Dünya genelinde internetten yapılan günlük aramaların yüzde 4,5’ini sağlıkla ilgili araştırmalar oluşturuyor.

Bu çerçevede alanında en büyük çevrimiçi hizmet sağlayıcısı DoktorTakvimi, 2021 yılında 39 milyon 129 bin 386 kullanıcı tarafından açılan 59 milyonu aşkın oturumu baz alarak çıkardığı rapor, internette en çok hangi hastalıklarının aratıldığını, bu aramaların şehirlere, coğrafi bölgelere göre nasıl şekillendiğini ortaya koydu.

En çok arama dermotoloji branşında yapıldı

2021 yılında en çok aratılan hastalık ve hastalık belirtilerinde % 18,8 ile cilt hastalıkları ilk sıradaydı.

% 13,8 ile alerji,
% 13 ile ben yer
% 10,3 hemoroit,
% 9,3 çocuk ortopedisi,
% 7,6 bel fıtığı,
% 7,2 riskli gebelik,
% 6,8 varis,
% 6,7 kadın hastalıkları,
% 6 iltihaplı romatizma.

Dermotoloji branşı yapılan aramalar cilt hastalıkları ve ben kategorileriyle toplamda %32,2; kadın hastalıkları ve doğum branşı ise riskli gebelik ve kadın hastalıkları ile ilgili yapılan aramalarla %13.9’luk bir paya sahip.

En çok sağlık aramasını İstanbullular yaptı

En çok sağlık araması yapan kullanıcıların bulunduğu şehir %22.06 ile İstanbul.

% 15.10 ile Ankara,
% 8.49 ile İzmir aldı.

İller bazında bakıldığında Ankara, İstanbul ve İzmir’de en çok aratılan hastalık ve belirtileri sıralamasında cilt hastalıkları, çocuk ortopedisi hastalıkları ve hemoroitten sonra saç dökülmesi, ben, bel fıtığı, obsesif kompulsif bozukluk, varis, kadın hastalıkları ve iltihaplı romatizma yer aldı.

Karadenizliler ve Güneydoğulular alerji, Akdenizliler ben arattı

Coğrafi bölgelerine göre sağlık aramasında ilk sırayı % 31,9 ile Marmara.

% 28 ile İç Anadolu,
% 13,2 ile Ege,
% 2,36 ile Doğu Anadolu

Marmara Bölgesi’nde cilt hastalıklarının ardından en çok çocuk ortopedisi hastalıkları ve alerjiye yönelik aramalar yapıldı. İç Anadolu’da cilt hastalıklarını ben ve hemoroit, Ege’de ise ben ve alerji izledi.

Coğrafi bölgelere göre en çok aratılan hastalık ve hastalık belirtilerine bakıldığında ise cilt hastalıklarının her bölgede ilk 3 sırada yer aldı. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde en çok aranılan konu cilt hastalıkları; Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise alerji oldu. Akdeniz’de ise bir cilt hastalığı türü olan ben arandı.