Adana FM
Adana FM

DOLAR

16,7832

EURO

17,4971

ALTIN

976,05

BIST

2.443,77

ABD’den Türkiye-Yunanistan gerilimi ile ilgili iki ülkeye net açıklama: Çağrı yaptılar

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim devam ederken, bu konu Washington’da da yankılanmaya devam ediyor… ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü …

ABD’den Türkiye-Yunanistan gerilimi ile ilgili iki ülkeye net açıklama: Çağrı yaptılar
Reklam

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim devam ederken, bu konu Washington’da da yankılanmaya devam ediyor… ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında bu yönde bir soruya çok net yanıt verdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gel-gitli ilişki devam ederken bu konu ABD’nin başkenti Washington’da da gündemden düşmüyor… ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün gece bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Yunanistan’ın Türkiye’nin dibindeki adaları silahlandırması ile ilgili bir soru gelince Price, ABD’nin bu konudaki pozisyonunu açıkladı.

Son dönemde yaşanan gerilimlerle ilgili konuşan Price, “Bizim bu konudaki pozisyonumuz birkaç hafta önce duyduğunuz pozisyonla aynı. Bütün ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı duyulmalı ve bunlar korunmalıdır. Biz NATO müttefiklerimiz olan Yunanistan ve Türkiye’yi bölgede barış, güvenlik için birlikte çalışmaya ve farklılıkları diplomasi yoluyla çözmelerini teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.

Öte yandan Price, iki ülke arasındaki gerilimin de son bulması yönünde ifadeler kullandı. Price, “Müttefiklerimizin gerilimi daha da artıracak açıklamalardan kaçınmalarını arzuluyoruz. Yunanistan ve Türkiye elbette bizim kuvvetli partnerlerimiz. Onlar ABD’nin kritik öneme sahip olan NATO müttefikleri ve biz her iki ülkenin de gerilimi azaltmaya devam etmesini istiyoruz” yorumunu yaptı.