Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,5525

EURO

35,0287

ALTIN

2.429,51

BIST

9.722,09

Almanya’da gündem AKP ile bağı olan UID: “Erdoğan’ın ajanı” dediler

AKP ile bağı olan Almanya merkezli UID isimli kuruluş Alman makamlar tarafından, “Devlet veya hükümete bağlı en büyük çıkar grubu” olarak değerlendirildi.

Almanya’da gündem AKP ile bağı olan UID: “Erdoğan’ın ajanı” dediler

Almanya’da yaklaşık 20 yıl önce UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) olarak kurulan ancak hukuki sorunlar yaşandığı için adını UID (Uluslararası Demokratlar Birliği) olarak değiştiren, AKP’nin lobi örgütü hakkında Alman makamlardan dikkat çekici bir değerlendirme geldi.

Erdoğan’ın Almanya ve Avrupa ziyaretlerinin organizasyonunda yer alan ve krizin çıktığı Hollanda ziyaretinde de yer alan kuruluş, Bavyera Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından “casus” olarak tanımlandı.

BILD: ERDOĞAN’IN AJANLARI

Örgüt için, “Devlet veya hükümete bağlı en büyük çıkar gurubu” (Almancası größten staats- beziehungsweise regierungsnahen Interessenverband) tanımlaması yapıldı.

Bu, UID’in devlet kurumları tarafından gözetlendiği anlamına geliyor. Alman Bild gazetesi, UID’in Yaşlılar Yurdu ziyaretini manşet yaptı ve “Erdoğan’ın ajanları Yaşlılar Yurdu’nda ne yapıyor?” diye başlık attı.

Eski UID Başkanı Köksal Kuş, geçmişte sosyal medya üzerinden Erdoğan’la çekilmiş bir pozunu paylaşmıştı. Bild gazetesi bu paylaşımı okurlarına aktardı.

LİDERLERİ ERDOĞAN‘LA

UID’in eski ve yeni başkanları geçmişte Cumhurbaşkanları Erdoğan’la buluşup fotoğraf çekiliyor ve bunları paylaşıyor.

Bild’deki haberde şu anda Almanya’da, parti gibi örgütleşen, kadınlar ve gençler kolu olan grubun eski Başkanı Köksal Kuş’un Erdoğan’la fotoğrafı da medyada yer aldı ve kendisinin Bozkurt’ların eski üyesi olduğu ve şimdi Erdoğan’ın yanında olduğu vurgulandı.

Çeşitli etkinlikler yapan UID’in, Almanya’daki Türk ve Alman toplumu içinde bu denli faal olmasına büyük eleştiriler geliyor.

BAVYERA’DA SERT ELEŞTİRİLER

Almanya’nın en zengin ve büyük Bavyera eyaletinde iktidarda olan Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), bu resmi rapora rağmen örgütün Bavyera eyaletinde etkili bir şekilde faaliyet yürütülmesine karşı sert eleştiriler yöneltti.

Bir açıklama yapan CSU Belediye Meclis Üyesi Alexandra Gassmann, UID’in bu şekilde faaliyetlerinin, siyasi olarak bir sömürü aracı olduğunu savundu.

ETİKETLER: