Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8221

EURO

35,1421

ALTIN

2.449,46

BIST

10.771,36

Alveolit Nedir? Diş Çekimi Sonrası Alveolit Belirtileri ve Tedavisi

Dental alveolit , diş çekimi sonrası ortaya çıkan, sık olmayan bir durum olan bir komplikasyondur. Buna rağmen, bu yazıda bu patolojiden …

Alveolit Nedir? Diş Çekimi Sonrası Alveolit Belirtileri ve Tedavisi


Dental alveolit , diş çekimi sonrası ortaya çıkan, sık olmayan bir durum olan bir komplikasyondur. Buna rağmen, bu yazıda bu patolojiden bahsedeceğiz ve diş alveolitinden kaçınmak için çok faydalı olacak bir dizi ipucu paylaşacağız.

Diş çekildikten sonra çenenin bu bölgesinde derin bir boşluk (alveol veya delik) oluşur. Bazı durumlarda hasta, deliğin alveolitini geliştirir – ağrıya neden olan ve çevre dokuların (periodontal, çene kemiği) sağlığına potansiyel bir tehdit taşıyan inflamatuar bir süreç. Tüm endikasyonlara göre, ekstraksiyon sonrası alveolit geliştirirseniz, tedavi hemen yapılmalıdır. Diş kliniğine zamanında erişim, hastalığı zamanında teşhis etmenize, tedaviye başlamanıza ve tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmanıza izin verecektir.

Diş alveoliti nedir? (Diş Çekimi Bölgesi İltihabı)​

Diş alveoliti, diş çekildikten sonra (genellikle çekimden sonraki 24-72 saat içinde) oluşan lokalize ve geri dönüşümlü bir enfeksiyon (diş çekim boşluğu iltihabı) olarak tanımlanabilir.

Bu her dişi etkileyebilecek bir durum olsa da diş alveolitlerinin 20 yaş dişi çekildikten sonra ortaya çıkması daha yaygın ve sıktır.


Bu patolojinin nedenini anlamak için diş çekimi sonrası serbest kalan boşlukta bir kan pıhtısı oluştuğu dikkate alınmalıdır. Pıhtı, tedavi edilen bölgeyi korumamıza yardımcı olacaktır, ancak oluşmazsa alveol açığa çıkacaktır, bu da bakterilere ve enfeksiyona neden olabilecek herhangi bir dış etkene maruz kalacağı anlamına gelir. Aslında diş alveoliti, bölgede enfeksiyona bağlı iltihaplanma ve ağrıya tekabül eder.

Çekimden sonra diş alveolitinden muzdarip olma olasılığının %3 olduğu tahmin edilmektedir, ancak çekimin yirmi yaş dişlerine tekabül etmesi durumunda olasılık çok daha yüksek (%20 ile %30 arasında) olacaktır.

Diş alveolit türleri nelerdir?​

Artık var olan farklı diş alveolit çeşitlerini tanımanın zamanı geldi. İlk olarak, ana özelliği enfeksiyonun pıhtı eksikliğinden kaynaklanması olan kuru alveolitimiz var.

Bu çok ağrılı bir enfeksiyondur çünkü çene kemiği açığa çıkar ve hasta çiğnerken şiddetli ağrı çeker.

Şimdi ıslak alveolit olarak bilinen çeşitten bahsediyoruz, kuru çeşitten farklı olarak alveolde kan birikmesi var, bu da esas olarak normalden çok daha koyu bir renge sahip olduğu için öne çıkıyor.

Islak alveolitin bir diğer özelliği de enfeksiyonun kuru alveolite göre ağrılı olmamasıdır.