Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,2036

EURO

34,9610

ALTIN

2.420,82

BIST

10.676,65

Antik kent Anemurium’da bir mezarda 2 bin yıllık 4 insan iskeleti bulundu

Antik kent Anemurium’da bir mezarda 2 bin yıllık 4 insan iskeleti bulundu

Anemurium Antik Kenti’nin Nekropol alanındaki kazı çalışmalarında bir mezarda en az 2 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen 4 insan iskeleti bulunurken, 2’sinin erkek, 1’inin kadın diğerinin ise bir çocuk olduğu belirtildi
Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak:
“4 farklı bireye ait iskelet olduğunu gördük, karşılaştığımız tablo bizi çok şaşırttı”
“Bunlardan iki birey erkek, bir birey kadın, bir tanesi de çocuk veya 12-15 yaş arasında bir bireye ait olabilir”

MERSİN’DE ANTİK LİMAN KENTİ “ANEMURİUM” DA Kİ KAZI ÇALIŞMALARINDA İLK DEFA 2 BİN YIL ÖNCESİNE AİT BİR MEZARDA 4 İNSAN İSKELETİ BULUNDU. KARŞILAŞTIKLARI TABLO KARŞISINDA ŞAŞIRDIKLARINI BELİRTEN KAZI BAŞKANI PROF. DR. MEHMET TEKOCAK,4 FARKLI BİREYE AİT İSKELETLERİN 2 BİN YOL ÖNCESİNE AİT OLDUĞUNU, BUNLARDAN 2’SİNİN ERKEK 1’ERİNİNDE İSE KADIN VE ÇOCUK OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜKLERİNİ AKTARDI. 
Mersin’de antik liman kenti “Anemurium” da ki kazı çalışmalarında 2 bin yıl öncesine ait bir mezarda ilk defa aynı anda 4 insan iskeleti bir arada bulundu. Karşılaştıkları tablo karşısında şaşırdıklarını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, 4 farklı bireye ait iskeletlerin 2 bin yıl öncesine ait olduğunu, bunlardan 2’sinin erkek 1’erininde ise kadın ve çocuk olduğunu düşündüklerini aktardı.

“Antik Çağ’da genelde mezarlar gömü için birkaç kez kullanılmıştır. Bu mezar da sanki aynı anda 4 birey gömülmüş gibi duruyor. Adeta toplu gömü yapılmış gibi. Bu çok ilginç bir tablo”