Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8218

EURO

35,0966

ALTIN

2.479,88

BIST

10.754,06

Bitki Bazlı Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bitki bazlı diyetler, kapsamlı araştırmalar nedeniyle son birkaç yılda büyük ilgi gördü. Bu yazımızda kadın sağlığının bitki bazlı bir diyetten …

Bitki Bazlı Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir?


Bitki bazlı diyetler, kapsamlı araştırmalar nedeniyle son birkaç yılda büyük ilgi gördü. Bu yazımızda kadın sağlığının bitki bazlı bir diyetten faydalanabileceği birçok yolu açıklayacağız.

Bitki bazlı diyet nedir?​

Bitki temelli bir diyet çoğunlukla meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve kabuklu yemişler gibi tam bitkisel gıdalardan oluşur, ancak tamamen vejetaryen değildir, bu nedenle peynir, yumurta veya belki de bazı hayvansal ürünleri içerir. (Balık gibi) Genel olarak, diyet, ilave şekerler içeren işlenmiş gıdalarda düşüktür. Ayrıca standart bir diyete göre daha fazla lif ve vitamin sağlar.

Bitki bazlı bir diyet kadın sağlığını nasıl artırabilir?​


Bitki bazlı bir diyet, lif ve antioksidanlar içeren besin açısından zengin gıdalarda yüksek olduğundan, enerji seviyelerine yardımcı olabilir. Ayrıca sindirimi dengelemeye ve genel görünüm ve cilt için yardımcı olabilir – bu bitki bazlı gıdaların çoğu, elimizden gelenin en iyisini yapmak için ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri ve besinleri içerir.

Diyetinize daha fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar ve kabuklu yemişler eklemek yalnızca sağlığınıza fayda sağlamakla kalmaz ruh halinize de fayda sağlayacaktır.

Bitki bazlı diyet araştırması daha çok kohort çalışmasıdır. Yani temelde uzun yıllardır bitki temelli bir diyet uygulayan insanları takip ediyorlar ve sonra sadece sağlıklarına bakıyorlar ve hastalıklar ve bunun gibi şeyler açısından belirli eğilimleri görüyorlar.

Daha büyük çalışmalardan ikisi, Physicians Health Study ve Nurses Health Study’dir ve ikisi de bitki bazlı bir diyetin depresyona yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok faydası olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, bitki bazlı bir diyet uygulamak, yaşlı insanların genel zihinsel sağlıklarına yardımcı olabilecek, onları daha mutlu hissettirebilecek bir şey olabilir.

Bitki bazlı bir diyet sindirim sorunlarına nasıl yardımcı olur?​


Daha fazla bitki bazlı diyet yediğinizde, hem çözünür hem de çözünmez liflerden çok daha fazlasını yiyorsunuz. Çözünür lif, bağırsaklarımızda bir tür jel oluşturur. Bu, ishali olan birine yardımcı olabilir. Çözünmeyen lif daha çok kaba yem gibidir, bu nedenle suyu emmez ve dışkıya daha fazla madde ekler.

Bitki bazlı diyetle ilgili bir başka şey de, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakteriler olan probiyotikleri besleyen prebiyotikler içermesidir. Bu yüzden daha fazla prebiyotik yediğimizde sindirimimize yardımcı olur. İhtiyacımız olan besinleri emebilir ve sonra vücudumuzun ihtiyaç duymadığını atabiliriz.

Bitki bazlı bir diyet akne ve kıllanma gibi cilt sorunlarına yardımcı olur mu?​

Bitki bazlı bir diyetin cildimize yardımcı olabilecek E vitamini gibi belirli vitaminleri sağlar. Ayrıca, bitki bazlı bir diyet, standart bir diyete göre daha az sağlıksız, işlenmiş gıda içerir. Ve şeker, atıştırmalık yiyecekler ve tatlılar gibi sağlıksız, işlenmiş gıdaları cilt sorunlarıyla ilişkilendirmek için oldukça çok bilgiler var.

PKOS’lu ve hirsutizmi hastalığınız var ise Akdeniz diyeti gibi daha fazla bitki bazlı bir diyet yapıyorsanız, bunun hormonal dengenizi yönetmenize yardımcı olabilecek bazı araştırmalar var.

Akdeniz ve vejeteryan diyetlerinin ortak noktası nedir?​

Akdeniz diyetinin temelde bitki bazlı bir diyet olduğunu, ancak zeytinyağında ağır olduğunu ve iyi miktarda balık içerir. Akdeniz diyetinde daha az tatlı ve çok daha az kırmızı et var.

2019 yılında “US News” tarafından dünyanın en iyi diyeti seçilmiştir.

Diyetleri sadece onları takip etmenin ne kadar kolay olduğu veya kilo vermeye yardımcı olup olmadıklarına göre sıralamadılar. Ayrıca onları hastalıklarla savaşmak için yapılan araştırmalara dayanarak sıraladılar. Akdeniz diyeti de genel olarak en iyi diyet ödülünü aldı.

Akdeniz diyetinin kalp hastalığı, metabolik sendrom, diyabet ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Akdeniz diyetini uygulayanların meme, kolon ve prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu gösteren araştırmalar var.

Ve tekrar depresyona dönersek, Akdeniz diyetini uygulayan yaşlı insanların daha az kırılgan olduğu gösterildi; daha iyi zihinsel sağlıkları vardı ve fiziksel olarak daha güçlü hissettiler

Ne tür vejetaryen diyetler var?​

Vejetaryen diyetlerin birkaç varyasyonu vardır. Veganlar hiç hayvansal ürün yemezler ama peskataryalılar balık, süt ve yumurta yerler. Bazı insanlar kendilerini daha çok vejetaryen yiyecekler yiyen ancak bazen tavuk, balık veya kırmızı et tüketen yarı vejetaryen olarak tanımlıyor.

Yani vejeteryan bir diyet uyguluyorsanız, ‘lakto’ süt tükettiğiniz, ‘ovo’ yumurta tükettiğiniz ve ‘pesca’ balık tükettiğiniz anlamına gelir.