Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8218

EURO

35,0966

ALTIN

2.479,88

BIST

10.754,06

Cemre düştü mü? İlk cemre ne zaman, nereye düşecek?

Soğuk havaların sona ermesini, artık yavaş yavaş bahar aylarına geçmemizi dört gözle bekleyen vatandaşlar ilkbaharın habercisi kabul edilen cemre …

Cemre düştü mü? İlk cemre ne zaman, nereye düşecek?

Soğuk havaların sona ermesini, artık yavaş yavaş bahar aylarına geçmemizi dört gözle bekleyen vatandaşlar ilkbaharın habercisi kabul edilen cemre düşmesi ne zaman olacak merak ediyor. Cemre, ilk olarak 19-20 Şubat’ta havaya düşecek.

Cemre 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa düşer böylece havalar ısınır. Soğuk geçen ayların ardından ise cemre ne zaman düşecek merak konusu oldu. Peki cemre nedir? İşte cemre hakkında bilinmesi gerekenler.

CEMRELER NE ZAMAN DÜŞECEK?

Cemre 19-20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur. 1. cemre havaya (19-20 Şubat), 2. cemre suya (26-27 Şubat), 3. cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

ETİKETLER: