Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,5004

EURO

34,6901

ALTIN

2.496,45

BIST

9.693,46

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır? Yağlı Cilt Mi Kuru Cilt Mi?

Cilt tipimizi bilmeliyiz ki kendimize uygun cilt bakımı ürünlerine ve cilt bakımına doğru şekilde karar verebilelim. O halde basit bir test ile …

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır? Yağlı Cilt Mi Kuru Cilt Mi?


Cilt tipimizi bilmeliyiz ki kendimize uygun cilt bakımı ürünlerine ve cilt bakımına doğru şekilde karar verebilelim. O halde basit bir test ile cilt tipimizi belirleyelim; Cilt tipi nasıl anlaşılır nasıl belirlenir işte cevabı…

Cildin türü, cilt dokusuna, rengine ve durumuna göre belirlenir.

Cildin rengi dokusunda etkilidir. Yani koyu, esmer, buğday, sarı, beyaz gibi cilt renkleri cildin dokusunu etkiler. Cildin dört dokusu vardır: Yağlı, kuru, dengeli (normal) ve karma. Cildin durumu olarak bahsedilense cildin hassas ya da pürüzlü olmasıdır.

Bu sınıflandırmaları öğrendikten sonra cildin türüne karar verebilmek için, yüzümüzü iyice temizlemeli ve sonra güçlü bir ışıkta incelemeliyiz. Yada aşağıdaki testi uygulayabiliriz. Böyle bir testi yapabilmek için;İnce ve emici bir kağıttan hazırlanmış, 2 cm eninde ve 5-6 cm boyundaki şeritler yeterli olacaktır.

CİLT TÜRÜ TESPİt TESTİ

Cilt Testi Hazırlık

Yüz bol su ve cilde uygun bir sabunla yıkanır. Daha sonra temiz bir havlu ile kurulanır. Yüze hiçbir krem, veya losyon sürülmez.

Cilt Testi Uygulama

Şerit halinde kesilen kağıtların yazılabilir yüzeylerine ALIN, BURUN, ÇENE ve YANAK yazılır.

Üçüncü Aşama

Kağıt şeritler, üzerine yazılan bölge isimlerine göre yerleştirilir. ve yaklaşık 20 saniye bekledikten sonra sonuç değerlendirilir.

Cilt Testi Sonuç Değerlendirme

YAĞLI CİLDİ ANLAMA:

Eğer cildinize uyguladınız şeritler tüm yüz bölgenizde yapıştıysa ve kağıt üzerinde büyük lekeler oluştuysa; CİLDİNİZ YAĞLI

KURU CİLDİ ANLAMA:

Eğer hazırladığımız şeritler hiçbir şekilde yüz bölgemizde yapışmıyorsa ve burun bölgesi dışında hiçbir şeritte leke yok ise CİLDİNİZ KURU VE SUSUZ

KARMA CİLDİ ANLAMA

Eğer kağıt şeritler alın, burun, çene bölgelerinde büyük yağ lekelerine sahip iken diğer bölgelerde kuru kalıyor ise CİLDİNİZ KARMA demektir.

CİLT TİPLERİ VE ÖZELLİKLERİ

KURU CİLT ÖZELLİKLERİ

Vücudumuzda yeterince su olmaması, cilt altındaki yağ bezlerinin gerektiği gibi çalışmaması ve yaşlanma cildimizin kurumasına sebep olur.
Kuruma açık tenli insanlarda koyun tenlilere oranla daha fazladır. Cilt genelde gergin ve pürüzsüzdür. Kuru ciltler çabuk çatlar, pul pul olur ve soyulur. Bu tip cilde sahip olanlar genç yaşlarda yüz çizgileri ile tanışırlar.
Bu duruma sebep olan diğer etkenler ise, sert sabunlar, güneş, rüzgar, kaloriferli evler ve havalandırma tertibatları gibi dış etkenlerdir. Ve en önemlisi cilde uygun olmayan kozmetik kullanımıdır. Kuru cildi korumak için su kaybını önlemek şarttır. Ve mutlaka cildine uygun bir nemlendirici ile korunmalıdır.

YAĞLI CİLT ÖZELLİKLERİ

Yüzdeki cilt yağ bezlerinin fazla çalışması cildimizin yağlı olmasına sebep olur. Fazla sebum salgılanması koyu renkli ciltlerde daha fazla görülür. Ancak kimi zaman açık renk bir cilt de bu yüzden soluklaşabilir. Yağlı ciltlerin derileri kaba, gözenekleri açıktır. daima parlaktır. Bu tip ciltlerde siyah noktalar, sivilceler çıkar ve akne görülür. Yağlı cilt diğer cilt tiplerine göre yaş ilerledikçe güzelleşir.
Genç görünümü uzun ömürlüdür. Çizgilenme daha az olur. Yüzümüzü temizlerken yüzdeki tüm yağları temizlemek cildimizin daha çok yağlanmasına neden olur. Yüz temizleyicileriyle yüzü yıkayıp temizlemek çogu kez cildin kurumasına ve kızarmasına neden olur.

KARMA CİLT ÖZELLİKLERİ

Yağı, nemi, asidi birbirleriyle uyumlu olan cilt, dengeli cilttir. Bu cilt tipi idealdir. Ancak çok az rastlanır. Dokusu iyi, gözenekleri belli değildir. Dokunduğunuzda yağlı hissi vermez. Bu cilt tipi dönem dönem nemini kaybeder ve kaybettiği nemi geri kazandırmak gerekir. En az sorun yaşanan cilt tipidir.