Adana FM
Adana FM

DOLAR

16,1920

EURO

17,4658

ALTIN

965,28

BIST

2.438,84

Çöpten kıyafetler beğeni topladı

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi yaşlı evlerinde kadınlar, komşusundan, mahallesindeki bakkaldan topladıkları atıkları kıyafete dönüştürdü ve …

Çöpten kıyafetler beğeni topladı
Reklam

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi yaşlı evlerinde kadınlar, komşusundan, mahallesindeki bakkaldan topladıkları atıkları kıyafete dönüştürdü ve podyumda sergiledi. Modacı Tanju Babacan’ın da takip ettiği defilede, pandemiyle hayatın ayrılmaz parçası olan maske ve eldivenden yapılan gece elbisesi büyük beğeni topladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin bugün sayıları dört olan yaşlı evleri üyesi kadınlar, iki yıl önce sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevrenin önemine dikkat çekmek için bir proje üzerine çalışmaya başladı. Yaşları 60 ile 85 arasında değişen yaşlı evi sakinleri, komşusundan, mahallesinin bakkalından atıklar topladı ve iki aylık bir çalışmanın ardından yumurta kabuğundan takı, plastik fileden şapka, gazete kağıdından küpeyle tamamladıkları geri dönüşüm kreasyonu oluşturdu.

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR

Oluşturdukları kreasyonla defileye çıkmaya hazırlanan kadınlar, pandemi nedeniyle tüm etkinlikler iptal edilince hazırladıkları kıyafetleri sandıklara kaldırdı. O elbiseler, aranın ardından 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla sandıktan çıktı. Küçük dokunuşlarla kıyafetler defile için hazır hale geldi, kreasyonuna bu arada yenileri eklendi.

“KÖPÜK TABAKLARDAN ETEK, PLASTİK ÇATALDAN ŞAPKA”

Köpük tabaklardan etek, plastik çatallardan şapka, pet şişe kapaklarından mont, pandemiyle birlikte hayatın ayrılmaz parçası olan maske ve eldivenden yapılan gece elbisesinin yer aldığı 21 kıyafet, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlenen defileyle tanıtıldı.

Defilede kıyafetleri yine yaşlı evi üyesi kadınlar sergiledi. Defileyi beş yıl önce kaybettiği Alzheimer hastası annesi unutmasın diye sakallarını kırmızıya boyayan modacı Tanju Babacan da izledi. Babacan’ın yanı sıra Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Sarı da defilede yer aldı.

Defilenin ardından modacı Babacan, “Bu akşam yaşlanmanın ne kadar kuvvetli bir şey olabileceğini gördüm. Tasarım gücü kuvvetli hareketler gördüm. Her birinin ellerinden hürmetle öpüyorum. Beni çok duygulandırdılar. Belediyemize ve Başkanımız Ümit Uysal’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ETİKETLER: