Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,5311

EURO

34,9858

ALTIN

2.434,64

BIST

10.471,32

Denizlili minikler Marmaris’te fidan dikti

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşanan tarihinin en büyük orman yangını sonrasında başlatılan fidan dikme seferberliğine Denizli’den gelen anaokulu …

Denizlili minikler Marmaris’te fidan dikti

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşanan tarihinin en büyük orman yangını sonrasında başlatılan fidan dikme seferberliğine Denizli’den gelen anaokulu öğrenci ve velileri 500 fidan dikti.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçtiğimiz yaz çıkan orman yangınlarının ardından fidan dikme seferberliği devam ediyor. İlçe bu kez Denizli’den gelen yaklaşık 200 kişilik anaokulu öğrencileri ile velilerini ağırlarken, 500 fidan toprakla buluştu.

Sabah saatlerinde Denizli’den yola çıkan iki anaokulunun öğretmenleri, öğrencileri ve velilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi İçmeler Mahallesi’nde yangından sonra temizlenen bölgede fidan dikimi gerçekleştirdi.

Marmaris Belediyesi ve Marmaris Orman İşletme yetkililerinin de eşlik ettiği minik öğrenciler 2 otobüs ve özel araçları ile geldi. Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği’ne, İstanbul’daki bir üniversite tarafından bağışlanan fidanların 500 tanesi minik eller tarafından toprakla buluşturuldu.

ÖĞRENCİLERE ORMAN BİLİNCİ ÖĞRETİLİYOR

Öğrencilerle birlikte fidan dikmeye gelen anaokulu Müdürü Mürşide Kundakçı, “Denizli’den 70 öğrencimiz, 20 eğitimci ve öğrencilerimizin velileri ile birlikte yaklaşık 200 kişi geldik. Ormanlarımızın yandığını görmek ve sonrası gördüğümüz bu manzara içler acısı ancak bir nebze de olsa yeşillendirebiliyorsak ne mutlu bize.

Biz öğrencilerimize ormanları anlatıyoruz, ağaçların faydalarını anlatıyoruz. Fidan dikmenin güzelliğinden bahsediyoruz ancak bir de buralara gelerek ormanı yok olan yerleri göstererek öğrenmelerini ve belki büyüdükleri zaman bizim de burada bir ağacımız var diyecekleri bir fidanlık yapmak istedik. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

YANAN ALANLARA ÇOK ÜZÜLDÜK

Denizli’de bir firmada çalışan Ugandalı Pörsinanda Uğla ve 4 yaşındaki Jasmin Uğla da gelerek fidan dikimine katıldı. Pörsinanda Uğla, “Kızımın anaokulu ile birlikte buraya fidan dikmeye geldik. Geçen yıl çıkan orman yangınlarında çok korktuk ve umuyoruz ki her yer tekrar yeşillenecek” dedi.

Fidan dikme etkinliğine katılan veliler de, “Çocuklarımızın geleceği için, nefes almaları için fidanlarımızı dikiyoruz. Allah hepimizin emeklerini boşa çıkarmasın. En kısa zamanda buralar inşallah yeniden yemyeşil olur” ifadelerini kullandılar.
Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Ali Demirtaş, “Denizli’den gelen öğrenciler ve velileri ile buluşmaktan çok mutlu olduk. İstanbul’daki üniversitenin bağışlamış olduğu fidanlardan çam, meşe ve keçiboynuzu fidanlarını toprakla buluşturduk” dedi.