Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8221

EURO

35,1421

ALTIN

2.449,46

BIST

10.771,36

Dikkat! Dijital dolandırıcılık çok arttı

Tüketici Hakları Genel Başkanı Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar son dönemde dijital dolandırıcılık olaylarının çok arttığını belirterek …

Dikkat! Dijital dolandırıcılık çok arttı

Tüketici Hakları Genel Başkanı Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar son dönemde dijital dolandırıcılık olaylarının çok arttığını belirterek, “Derneğimize gelen şikâyetler de yoğunlaştı” dedi.

Cem YILDIRIM/ANKARA

Tüketici Hakları Genel Başkanı Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, son dönemde dijital dolandırıcılık olaylarının çok arttığını belirtti. SÖZCÜ WEB TV aracılığıyla tüketicileri uyardı.

Çakar, “Pandemi dönemi ile birlikte sosyal medya ve internet ortamında dijital dolandırıcılık çok arttı. Derneğimize gelen şikâyetler de yoğunlaştı” dedi. Dolandırıcılığın internet ortamı ve sosyal medyada ürün ya da hizmet tanıtımları aracılığıyla yapıldığını belirten Çakar şu uyarılarda bulundu:

TIKLAMAYIN:

HAKLARIMIZ NELER?: Tüketicinin korunması yasasına göre ayıplı mal ve hizmetler ile dolandırıcılıklarda tüketicilerin hakları vardır. Aldatıcı, yanıltıcı ürün tanıtımlarında tüketicilerin belli süreler içerisinde haklarını araması gerekiyor. Dolandırılan, en kısa sürede cumhuriyet savcılığına başvurmalı. Satın alınan malda ayıp ya da kusur varsa, malın miktarına göre ikamet ettiği yerdeki tüketici hakem heyetlerine, ilçe hakem heyetlerine başvuruda bulunmak gerekir. Ticaret müdürlüklerine ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü’ne de başvuru yapılabilir.

ETİKETLER: