Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8427

EURO

35,2631

ALTIN

2.495,42

BIST

10.739,94

Doğurganlığı engelleyen faktörler

Birçok genç kadın için yıllardır şu soru sorulmuştur: “Hamile kalmayı nasıl önleyebilirim?” Bu nedenle prezervatif alınır, haplar yutulur …

Doğurganlığı engelleyen faktörler

Birçok genç kadın için yıllardır şu soru sorulmuştur: “Hamile kalmayı nasıl önleyebilirim?” Bu nedenle prezervatif alınır, haplar yutulur, diyaframlar takılır, yumurtlamalar hesaplanır, insanlar çok dikkat eder ve sonunda yine de hiçbir şey olmayacağından korkarlar. Ancak en geç 30’lu yaşların ortalarına geldiklerinde, çoğu insanın bu tutumu bazen birdenbire değişebilir. Çocuk yapmak birdenbire bir olasılık, çoğu zaman bir dilek haline gelirler.

Bir kadının doğurganlığı ne zaman azalır

Bu kadından kadına farklılık gösterir. Jinekologlar, kan testleri ve ultrason kombinasyonunu kullanarak sizi aydınlatabilir.

Sigara ve kahve doğurganlığı azaltır

Sigara vücutta serbest radikaller yaratır ve bunlar sadece cildinize değil yumurta hücrelerine de zarar verir. Hem fazla kilolu hem de düşük kilolu olmanın, yumurtlamayı zorlaştırdıkları için doğurganlık üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu da açıktır. Yeni bir araştırmaya göre, çok fazla kafein hamilelik şansını da azaltabilir: madde kas kasılmalarını yavaşlatır ve böylece yumurtanın yumurtalıktan rahme olan yolculuğunu engelleyebilir.

Hap kullanımını bıraktıktan ne kadar süre sonra hamile kalınır

Adetinizinden sonra 2 ila 3 ay içinde haptan önceki haline dönmesini beklemelisiniz: Örneğin, düzensiz kanamanız varsa, tekrar böyle olmasını bekleyebilirsiniz. Adetin bazen daha ağır bazen daha hafif olması normaldir. Ancak hemen hamile kalmak mümkün. Sadece hormon spirali ile tam doğurganlığın tekrar sağlanması 1 ila 2 ay sürer.

Kürtajın doğurganlığa etkisi

Normal standartlara göre yapılan bir kürtajın aslında daha sonraki doğurganlık üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Kolay ya da zor hamile olmak nasıl anlaşılır

Annenize ve büyükannenize uzun süre bekleyip beklemediklerini sorabilirsiniz. Kolayca veya zorlukla gebe kalmanın kalıtsal olduğuna inanılmaktadır. Ancak bu kanıtlanmamıştır. Genetik testler veya benzer testler yapılamaz. Kadın akrabaların erken menopoza girip girmediği bilgisi de ipucu olabilir. Tabii ki, doğurganlık büyük ölçüde yumurta hücresi rezervine bağlıdır. Ve sizinkinin annenizin ve büyükannenizinkine benzeyebilir.

Doğurganlığın en yüksek olduğu dönem

Bu oldukça açık bir şekilde söylenebilir. 35 yaş altında hamile kalmak her zaman daha kolaydır. Bundan sonra çok daha zor olacak, bir kadın bunu mutlaka bilmeli. Sorun, yıllar içinde sayısı ve kalitesi azalan yumurta hücreleridir. Kadınlar 40’lı yaşların sonlarında çok nadiren anne olurlar.

Düzensiz adet doğurganlığı etkiler mi

Evet, etkileyebilir. Çünkü döngüyü kontrol eden hormonlardan en az biri, örneğin tiroid sorunları nedeniyle dengesizdir. Veya vücut yağ yüzdesi çok düşük olan birçok rekabetçi sporcuda olduğu gibi kanda çok az östrojen vardır. 100 kadından biri 40. yaş günlerinden önce menopoza girer. Bunu jinekolog tarafından netleştirmeniz önemlidir, o zaman adet döngüsünün geri gelip gelmeyeceği ve nasıl geri geleceği de netleşecektir. Tekrar düzenli kanamanız, yani düzenli yumurtlamanız olur olmaz, tam doğurganlık geri gelir.

Doğurganlık tedavisi için ideal ya ne zamandır

Her durumda, umutsuzluğa kapılmak için her zaman çok erkendir. Sadece birkaç aydır doğum kontrolünden çıktıysanız, henüz hiçbir şey olmamış olması tamamen normaldir. Tıbbi tedaviye başvurmadan önce en az bir yıl denemiş olmalısınız. Siz veya eşiniz tüm alternatifleri erken bir aşamada kontrol etmelisiniz.

Hamile kalmayı zorlaştıran nedir

Bu açıkça söylenemez. Çünkü hamile kalmayı birçok etken zorlaştırabilir. Ama kadının yaşının ilerlemesi gebe kalmak için daha önemli bir rol oynuyor. Bu arada: Vakaların yaklaşık yarısında, gebe kalma ile ilgili sorunları olan erkektir. Bu yüzden onun da kontrol edilmesi gerekir.

Not: Çocuk sahibi olma arzunuz hemen gerçekleşmezse panik yapmayın. Bir çiftin ilk bebekleri için yaklaşık bir yıl beklemesi normaldir. Vücudunuza ve doğurganlığınıza güvenin. Ne kadar rahat olursanız, yumurtlama için başarı oranı o kadar yüksek olur.