Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Elon Musk, OpenAI konusunda geri adım attı

Elon Musk, yapay zekâ alanında öne çıkan şirketlerden biri olan ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ve şirketin yönetcisi Sam Altman’a açtığı dava kapsamındaki şikayetini geri çekti.

Elon Musk, OpenAI konusunda geri adım attı

Elon Musk, son günlerde hem özel hayatı hem de Apple’a karşı takındığı tavırla gündemde. Ünlü milyarder, Apple’ın yapay zekâ planlarını duyduktan sonra şirketinde Apple ürünlerini yasaklayacağını duyurmuştu.

Musk daha önce de OpenAI ve Sam Altman’dan şikayetçi olmuştu. Ancak bu konuda geri adım atmaya karar vermiş görünüyor.

BBC’nin haberine göre, mahkemenin OpenAI’ın davanın düşürülmesine yönelik talebinin görüşülmesinden bir gün önce şikayetini geri çekti. Musk’ın avukatları tarafından sunulan dilekçede, aylar süren davanın, herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin düşürülmesi talep edildi.

2018’de yönetim kurulundan istifa ettiği OpenAI’ın kurucu anlaşmasına ve kuruluş misyonuna aykırı hareket ettiğini iddia eden Musk, şirketin yeniden insanlığa fayda sağlama misyonuna geri dönmesi talebiyle dava açmıştı.

Dava dilekçesinde, OpenAI’ın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un yan kuruluşu haline getirildiği ve şirketin yapay zekayı insanlığın yararından ziyade Microsoft’un karını en üst düzeye çıkarmak için geliştirdiği, bunun ise şirket sözleşmesinin ihlali anlamına geldiği iddia edilmişti.

OpenAI ise Musk’ın iddialarını reddederek, onun geçmişte şirket üzerinde tam kontrol sahibi olma ve şirketi Tesla ile birleştirme girişiminde bulunduğunu savunuyor. Öte yandan, Musk, işletim sistemini OpenAI ile entegre ederse güvenlik ihlaline yol açacağı gerekçesiyle Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını belirtmişti.