Adana FM
Adana FM

DOLAR

31,1207

EURO

33,7948

ALTIN

2.035,63

BIST

9.330,17

Erciyes iki haftada 350 bin kişiyi ağırladı

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi; sömestr tatilinde yaklaşık 350 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı …

Erciyes iki haftada 350 bin kişiyi ağırladı

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi; sömestr tatilinde yaklaşık 350 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Ülkenin en önemli kış sporları merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi’nde sömestr tatili dolu dolu geçti.

Yurt içinden ve yurt dışından gelen turistler hem gündüz, hem gece kayağı keyfini yaşarken; hem de Kapadokya Bölgesi’ne yakın olması nedeniyle Ürgüp, Göreme gibi turistik merkezlerini de gezme imkanı buldu.

Sömestr tatilinin en hareketli dönem olduğunu aktaran Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı; bu dönemde misafirlerin Türkiye’nin en yüksek kayak noktasında kayak yapma imkanı da bulduğunu söyledi.

Yarıyıl tatili boyunca yaklaşık 350 bin turist ağırladıklarını ifade eden Başkan Cıngı şunları söyledi:

“Okul tatil dönemleri; tüm dünyada bütün kayak merkezleri için en hareketli, bereketli zaman dilimleridir. Türkiye’de de özellikle kışın çok fazla tatil olmadığı için sömestrde büyükşehirlerde ve Anadolu’da yaşayan vatandaşlarımız tatili değerlendirip dağlara koşuyorlar. Biz de bunu değerlendirip sömestr çok yoğun bir şekilde geçirdik çok şükür. Özellikle bu sene kar yağışı çok yoğundu.

Erciyesimizde bütün pistlerimizi açma imkanına kavuştuk. 3 bin 400 metrede Ottoman pistinde Türkiye’nin en yüksek kayak noktasının bulunduğu istasyonumuz var. Ottoman pistini bile açabildik. Gelen misafirlerimiz keyifli zaman geçirdiler. Hem Kayseri içerisinden günübirlik gelen misafirlerimiz, hem büyük kentlerden uçakla gelen misafirlerimiz ve ayrıca Kayseri’nin geleneksel olarak Adana, Gaziantep, Mersin, Antakya gibi şehirlerinden gelen misafirlerimiz yoğundu. Çok şükür güzel bir sezon geçirdik.

Otellerimiz de mutlu bir dönem yaşamış oldular. Yüzde 90’ın üzerinde dağdaki otellerimizde doluluk oranlarını yakaladık. Hafta sonu yüzde 100’ü buldu. Şehirdeki otellerimiz de sömestir tatilinden çok istifade ettiler. Özellikle merkezde kalmak isteyen, şehir hayatını teneffüs etmek, akşam AVM’ye sinemaya, tiyatroya gitmek isteyen misafirlerimiz de şehirde kalmayı tercih ederek oradaki otellerimizi tercih ettiler. Hem dağ hem şehir merkeziyle birbiriyle entegre vaziyette gayet güzel bir sömestir geçirdik. Yapmış olduğumuz tespitlere göre de yaklaşık 350 bin kişi bu 15 günlük zaman dilimi içerisinde Erciyes’i ziyaret etti. Özellikle hafta sonları havanın güneşli olduğu günlerde 100 bin civarında Erciyes’e geldi. Bir dönemi daha çok şükür dolu dolu, keyifli bir şekilde geçirmiş olduk.”

Erciyes Kayak Merkezi’nin; şehir merkezine 15, havaalanına ise 25 dakika mesafede olması nedeniyle dünyada en kolay ulaşılabilen sayılı kayak merkezlerinden bir tanesi olduğunun altını çizen Cıngı, “Sömestr boyunca şehir merkezinden düzenli olarak otobüs seferleri koydu büyükşehir. Biz her gün hava müsait olduğu müddetçe gece kayağı yaptırdık. Hem gündüz hem gece kayak yaptırmanın ayrı keyfini hissettirmiş olduk. 15 dakikalık otoban kalitesinde yollarla ulaşılabilen kayak merkezidir Erciyes. Bu itibarla da dünyada sayılı kayak merkezlerinden bir tanesi. Çünkü yurt dışında muhteşem kayak merkezleri var ama havaalanına indikten sonra zaman zaman 5 saate varıncaya kadar karayolu ile ulaşmak zorunda kalıyorsunuz. Erciyes’in havaalanına mesafesi 25 dakika, şehir merkezine 15 dakika. Kapadokya bölgesinde olduğumuzdan dolayı bazı ailelerimiz hem Erciyes’te kayak yaptılar, hem Ürgüp, Göreme, Uçhisar gibi bölgeyi ziyaret etme imkanına kavuştular. Kayserimiz, mantısıyla, sucuğuyla, pastırmasıyla Türkiye’de özel bir yere sahip. Bazı misafirlerimiz kayağa ara verip Kayseri lezzetlerinden tatma imkanı buldu. Bunun yanı sıra Rusya, Polonya, Ukrayna gibi ülkelerden haftalık charter uçuşlarla rutin ziyaretçilerimiz gelmeye devam ediyor. O misafirlerimiz de hem şehirde hem dağda sömestr döneminde keyifli anlar yaşadılar” ifadelerini kullandı.