Adana FM
Adana FM

DOLAR

28,8960

EURO

31,4606

ALTIN

1.923,44

BIST

8.026,27

Erdoğan’dan Suudi Arabistan mesajı: Yeni dönemin başlaması gayreti içinde olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Suudi Arabistan …

Erdoğan’dan Suudi Arabistan mesajı: Yeni dönemin başlaması gayreti içinde olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Suudi Arabistan ile yeni dönemin başlaması gayreti içerisinde olacağız. İlişkilerimizin geçmişin de üzerine çıkacağına inanıyorum” dedi.

Son yıllarda ilişkilerin donma noktasına geldiği Türkiye-Suudi Arabistan hattında normalleşme başlıyor. Son dönemde iki ülke arasında karşılıklı iyi niyet sinyalleri verilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Suudi Arabistan’a gitmek için yola çıktı.

Hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere konuşan Erdoğan, “Ziyaretim, iki kardeş ülke olarak yeni bir iş birliği dönemini başlatma yönündeki ortak irademizin tezahürüdür. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini tüm boyutlarıyla gözden geçireceğiz” dedi.

“Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ilişkilerin artırılması noktasında yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisinde olacağız” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:

Ticaret, yatırımlar ve müteahhitlerimizin başarıyla yürüttükleri projeler anlamında da Suudi Arabistan özel konuma sahiptir. Son 20 senede müteahhitlerimiz 24 milyar dolara ulaşan projelerdir. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini tüm boyutlarını gözden geçireceğiz. Sağlık, savunma sanayi, tarım teknolojileri, finans gibi alanlarda işbirliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğunu görüyor ve inanıyorum.

GEÇMİŞTE OLDUĞUNUN DA ÖTESİNE…

İnşallah bu hususları görüşecek, enine boyuna değerlendireceğiz. Körfez bölgesindeki kardeşlerimizin istikrar ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesile ile ifade ediyoruz.

Suudi Arabistan’ı hedef alan İHA ve füze saldırılarını bir kez daha kınıyorum. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzu, bölgemizdeki ülkelerle teröre karşı işbirliğine verdiğimiz önemi her fırsatta altını çiziyorum.

Gerek Hadim’ül Haremeyn’in gerekse veliaht prensle yapacağımız görüşmelerde bu konuları ele alacağız. İlişkilerimizi geçmişte olduğunun da ötesine taşıyacağımıza inanıyorum.

Bu ziyaretimiz yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır. Ziyaretimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

ÖZGÜR ÖZEL’E TAZMİNAT DAVASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Osman Kavala’ya verilen ceza ve Özgür Özel’in adliye önündeki açıklamaları  hatırlatılan Erdoğan şunları söyledi:

“Bu zatın ifadeleri için şu an milletvekili olduğu için cezai bir durum olmayacak ama manevi tazminat yönünden bir karşılığı olacak. Nasıl ki ağababası Man Adası konusunda bedelini ödediyse o da ödeyecek. Ayrıca dokunulmazlığı olanlar için manevi tazminat davaları açılacak ama cezai sorumluluğu olmayanlar için de avukatlarımız gerekli çalışmaları yapacak, yapıyor.”

ÖZGÜR ÖZEL NE DEMİŞTİ?

Gezi Parkı davası kararının ardından İstanbul Adliyesi önünde konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel çok sert açıklamalarda bulunmuştu. Özel açıklamasında
“Hukukun ve adaletin gereği yapılmadı. Tek adamın gönlü yapıldı. Buradan söz veriyoruz; bu kumpası kuranlardan hesabını teker teker soracağız. Birisi masum insanları, çevreci insanları, aydın insanları mahkum etmeye çalıştı. Onların üzerine kapanan mahkeme kapıları, cezaevi kapıları onları mahkum edemez. Gezi özgürdür, Kavala özgürdür. Tarih önünde Recep Tayyip Erdoğan hesap verecektir. And olsun, and olsun, and olsun.” ifadelerini kullanmıştı.