Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0848

EURO

36,0668

ALTIN

2.554,71

BIST

11.064,85

Evde Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? 6 Doğal Yöntem

Sivilce lekeleri, izleri, ölü hücreler, aşırı yağ ve bakterilerle tıkanmış cilt gözeneklerinin neden olduğu sivilcelerin sonucudur. Tıkanma …

Evde Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? 6 Doğal Yöntem


Sivilce lekeleri, izleri, ölü hücreler, aşırı yağ ve bakterilerle tıkanmış cilt gözeneklerinin neden olduğu sivilcelerin sonucudur. Tıkanma, folikül duvarında kırılmaya neden olabilecek gözeneklerin şişmesine yol açar. Bu, ciltte belirgin bir şekilde görünen derin veya sığ lezyonlar oluşturabilir.

Sığ lezyonlar genellikle küçüktür ve derin olanlardan daha hızlı iyileşir. Gözenek duvarındaki derin kırılma, enfekte olmuş materyalin çevre dokulara yayılma riskini artırarak daha derin lezyonlar oluşturur. Cildiniz yeni kolajen lifleri oluşturarak bu lezyonları onarmaya çalışır. Ancak, bu onarımlar orijinal cildinize kıyasla pürüzsüz değildir.

Biliyor musun?

Yüzde, sırtta, göğüste sivilce izleri yaygındır. 11-30 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık %80’inde sivilce görülür ve bu 5 kişiden en az 1’inde sivilce lekesi izi oluşur.

Akne izleri, iltihaplı akne lezyonlarının sonucudur. Bu lezyonlar cildinize nüfuz ederek altındaki dokulara zarar verir. Bu, arkasında bir iz veya çukur bırakabilir.

Evde Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?​

  1. Limon Suyu: Limon suyu doğal cilt beyazlatıcıdır ve sivilce lekelerinin kaybolmasında yardımcı olur. Bir pamuğa eşit miktarda su ve limon suyu damlatın ve yalnızca akne izlerinin olduğu bölgeye bunu uygulayın. 15-20 dakika sonra yüzünüzü yıkayıp durulayın. Limonun ph derecesi 2 cildinizin ise 4.0-7.0 arası olduğundan ciltte limon suyunu uzun süre tutmak zararlı olabilir. Limon cildi kurutabileceğinden, yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize nemlendirici sürmekte fayda var.
  2. Karbonat İle Peeling: Karbonat cildinize peeling uygulayarak, ölü hücrelerden arındırır, böylece akne izlerinin görünürlüğünü hafifletir. Yapmanız gereken şey 1 tatlı kaşığı karbonat ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırıp, hamur kıvamına getirmek. Ardından maskeyi cildinize 2 dakika masaj yaparak yedirin, yüzünüzü yıkayıp kurulayın, hepsi bu! Bu maskenin sivilcelerin üzerine uygulanması tavsiye edilmez, çünkü karbonatın ph seviyesi 7.0’dir, cildinize uygun maddeler ise 4.7-5.5 aralığında olmalıdır, akneye karbonat sürmeniz iltihabın daha da yayılmasına neden olabilir. Diğer bir uygulama karbonatı sivilce lekesinin olduğu yere toz halinde sürün, 10-15 dakika bekleyip, yıkayıp durulayın.
  3. Bal : Bal sivilce izleri ve akne lekelerinin yol açtığı kırmızılıkları tedavi etmekte doğal bir çözümdür. Çünkü bal antibakteriyel özellikler içerir, cildi yatıştırır ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Akne izlerinin olduğu yere balı uygulayın. Bal kuru ciltler içinde harika bir maddedir, cildi tahriş etmeden nemlendirir.
  4. Buz: Buz iltihabı yatıştırıcı, kızarıklıkları azaltıcı özellikleri ile akne lekelerini solduran doğal bir çaredir. Bir kumaşa buz parçasını sarın, lekelerinin olduğu yere bir kaç dakika boyunca sürün. Buz küpüne yeşilçay koyup, dondurmanız, ve bu yeşil çay buz küplerini cildinize uygulamanız, sivilce lekelerinden kurtulmakta, yeşilçayın anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı daha etkili olacaktır.
  5. Sandal Ağacı Macunu: Sandal ağacı tozu cilt sorunları için şifalı bir bitkidir. 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozuna biraz gülsuyu veya süt damlatıp hamur kıvamına getirin. Yarım saat sivilce lekesi olan yerde tutun. Bu tarifi her gün akne izleri geçene kadar uygulayın. Sandal ağacı tozunu biraz balla karıştırıp lekelere uygulamak da işinizi görecektir.
  6. Elma Sirkesi: Elma sirkesi cildinizin ph dengesini sağlamasına yardımcı olarak, kırmızı lekelerin ve sivilce izlerinin yok olmasına yardımcı olur. Eşit oranda su ile elma sirkesini karıştırıp seyreltin, akne lekelerine bunu uygulayın. ( elma sirkesini su ile seyreltmezseniz yüzünüzde kızarma yapar!)