Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Hava kirliliği astımı beraberinde getiriyor

Hava kirliliği astımı beraberinde getiriyor

 

Hava kirliliği astımı beraberinde getiriyor

Havaya karışan birçok gaz ve parçacıklar hava kirliliğine neden olur. Özellikle büyük şehirlerdeki egzos dumanı ve fabrika dumanı da havayı kirletir. Dolayısıyla hem iç, hem de dış ortamdaki hava kirliliği astımı tetikleyebilir. Havadaki ani ısı değişikliklerinde, rüzgarlı ve soğuk havalarda astımsal şikayetlerin arttığını belirten Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay astım ataklarından korunmanın yollarını sıraladı.

Hava kirliliği neden astımı tetikler?

Ozon, sülfür dioksit ve partikülleri içeren dış ortam hava kirliliği iç ortam havasını da kötü etkileyebilir. Havada bulunan tahriş edici maddeler astım hastalarını sağlıklı kişilerden daha fazla etkiler, hastalık belirtilerini başlatır ya da hastalığı ağırlaştırabilir. Ev içinde özellikle az havalanan yerlerde havadaki sigara dumanı, gaz ocağı, odun veya kömür sobaları ve şömine, formaldehit salan mobilyalar, radon gazı, deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünler alerjik yolla veya tahrişle solunum yollarını uyarabilir.

Astım hastaları nelere dikkat etmeli?

Astım hastalığı yaşayan bireylerin, astım tedavisi süreçlerinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ile ilgili öncelikle bir hekime başvurmaları gerekir. Astım hastalarının hava kirliliğinin fazla olduğu saatlerde ve günlerde açık havada daha az zaman geçirmeleri gerektiğini belirten Dr. Akay: ’Kişi riskli saatlerde dışarda olmamaya özen göstermeli, iç ortamlarında sigara ya da diğer zararlı dumanlara maruz kalmamalı.’

Astım ataklarından korunmak için ne yapmalı?

  • Evlerde veya iş yerlerinde, tüm kapalı ortamlarda kesinlikle sigara içilmemeli ve içtirilmemeli,
  • Boya, cila, böcek ilacı ve temizlik maddeleri dikkatli kullanılmalı ve sonrasında iyice havalandırılmalı,
  • Bacalı sobalar kullanılıyorsa bacalar sık temizlenmeli,
  • Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde dışarıda fazla bulunmaktan, ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalı, evlerin pencereleri kapalı olmalı ve gerekmediği sürece dışarıya çıkılmamalı.
  • Astımlı hastalar ilaçlarını sürekli olarak düzenli kullanmalı ve nefes açıcıları yanlarından ayırmamalı, hatta gerekirse kirli havalarda dozunu artırmalı,
  • Gerekirse yüze uyumlu maskeler kullanılmalıdır