Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,4960

EURO

34,9488

ALTIN

2.429,76

BIST

9.795,23

İstiklal Marşı nın 100.yılı onuruna pul ve mühür tasarım yarışması sergisi açıldı

İstiklal Marşı nın 100.yılı onuruna pul ve mühür tasarım yarışması sergisi açıldı

İSTİKLÂL MARŞI’NIN 100. YILI ONURUNA PUL VE MÜHÜR TASARIM YARIŞMASI SERGİSİ AÇILDI

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yılı onuruna düzenlenen “İstiklal100 Pul ve Mühür Tasarım Yarışması Sergisi” PTT Pul Müzesi’nde ziyarete açıldı. Sergi 5 Ocak 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

PTT AŞ ev sahipliğinde gerçekleşen, Hacettepe Üniversitesi tarafından İstiklâl Marşı’nın Kabulünün 100. yılı onuruna düzenlenen “İstiklal100 Pul ve Mühür Tasarım Yarışması Sergisi” ziyaretçilere açıldı. Serginin açılış ve ödül töreni, PTT Pul Müzesinde; PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Tok, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Serper ve değerli misafirlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Törende konuşan PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Tok, Mehmet Âkif Ersoy’u saygı ve rahmetle anarak: “Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan; birliğimizi, bu birliğin dayanaklarını ve büyük işler başarma potansiyelini muhteşem bir şekilde ifade eden İstiklal Marşımızı, üzerinden bir asır geçmesine rağmen aynı heyecan ve coşku ile söylemeye devam ediyoruz.” dedi.

“Pul Müzemiz ile tarihe ışık tutuyoruz”

Yürüttükleri faaliyetlerin yanı sıra tarihe tanıklık etme ve onu yaşatma görevini de gururla üstlendiklerini vurgulayan Tok şunları söyledi: “Bu görevi yerine getirmede Pul Müzemiz önemli bir rol oynuyor. Neo-klasik mimariyle inşa edilen ve modern müzecilik anlayışı ile tasarladığımız müzemizde; Osmanlı, Anadolu Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinin yanında zengin bir dünya pulu koleksiyonuna sahibiz. “Geçmişten Günümüze Posta”, “İstiklal Harbinde PTT” ve “Nostaljik PTT” alanlarıyla tarihe ışık tutuyoruz.

“Sergi, 5 Ocak 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık” 

Başarılarla dolu 55 yıllık geçmişi ile ülkemize nitelikli mezunlar kazandıran Hacettepe Üniversitesi ile gurur duyduklarını kaydeden Tok, “Tarihimize ve gönülden bağlı olduğumuz değerlerimize sanatın güzelliği ile sahip çıkıldığını görmenin, gelecek nesillere ölümsüz bir emanet bırakılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğu bize yaşatan Hacettepe Üniversitemizin hazırladığı sergi, PTT Pul Müzemizde 5 Ocak 2022 tarihine kadar sürecek” diye konuştu.

“Pullara İstiklal Mücadelemizi yansıtmak üniversitemizin gururudur”

Konuşmasında pulların kültürün yansıması olduğunu ve her pulun bir sanat dokunuşunu ifade ettiğini kaydeden Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Serper, “Haberleşmenin çok önemli bir adımı olan ve her biri ayrı bir hikâye barındıran posta pullarının tasarımına İstiklal Mücadelemizi yansıtmak, bilim ve sanatla fikir üretmek ve Hacettepe Üniversitesi imzasını eklemek üniversitemizin gururudur” ifadelerini kullandı. Serper, bu anlamlı sergiye ev sahipliği yaptığı ve 181 yıldır ülkesine fedakârca hizmet ettiği için PTT Ailesine teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.