Adana FM
Adana FM

DOLAR

17,2325

EURO

17,5949

ALTIN

963,11

BIST

2.408,15

Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağı düştü!

Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağı düştü!
Reklam

Düşen yangın söndürme uçağında 8 personel hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale sırasında düşen yangın söndürme uçağındaki hayatını kaybeden Rus ve Türk mürettebatın isimleri belli oldu. Kahramanmaraş Valiliği açıklama yaptı, “Mürettebattan kurtulan olmadığı tespit edilmiştir” dedi. Düşen uçağın enkazının bulunduğu bölgede ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya’dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale esnasında irtibat kesildi. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Uçaktaki 5’i Rus toplam 8 mürettebat ise hayatını kaybetti.

Küle dönen uçaktaki mürettebatın isimleri ise şu şekilde:

“Türk Pilot Serkan Mirzaoğlu, Orman Mühendisi Oğuz Avşar Aydın, Koordinatör Edip Uzunoğlu, Kaptan Pilot Evgenii Kuznetsov, 2.Pilot Vıladıslav Berkutov, Radyo Operatörü Nıkolai Omelchenko, Navigatör Vadim Karasev ve Teknisyen Lurii Chuborov”

Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“İlimiz Dulkadiroğlu ilçesi Bertiz bölgesinde ormanlık alanda, yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangına müdahale etmek amacıyla havalanan Rus yangın söndürme uçağı Kısık Vadisi Mevkiinde mürettebatıyla birlikte düşmüştür. Olayın gerçekleştiği andan itibaren olay yerine ekiplerimiz anında sevk edilmiş, ilk bilgilere göre mürettebattan kurtulan olmadığı tespit edilmiştir” dedi.

Başkan Güngör’den düşen uçağa ilişkin açıklama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’den Kahramanmaraş’ta düşen yangın söndürme uçağına ilişkin açıklama geldi. Başkan Güngör, “Kahramanmaraş’ımızda yangınlara müdahale eden yangın söndürme uçağının düştüğü bilgisini aldık. Arama kurtarma çalışmaları için çok sayıda ekibimiz bölgeye intikal etti. Uçaktaki Türk ve Rus mürettebat hayatını kaybetti. Milletimizin başı sağ olsun, Rus halkına da taziyelerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya’dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale esnasında irtibat kesildi.

Bunun üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. Uçak kazasında hayatını kaybeden Türk pilot Serkan Mirzaoğlu, Orman Mühendisi Oğuz Avşar Aydın, Koordinatör Edip Uzunoğlu ile uçağın ikinci pilotu Vıladıslav Berkutov, Radyo Operatörü Nikolai Omelchenko, Kaptan Evgenii Kuznetsov, Navigatör Vadim Karasev ve Teknisyen Lurii Chuborov hayatını kaybetmişti.

Hayatını kaybeden uçağın mürettebatına ulaşmak için bölgeye çok sayıda helikopter sevk edildi. Helikopterin yanı sıra itfaiye, AFAD, UMKE, sağlık ve jandarma görevlileri de sek edildi. Helikopterler yardımıyla uçak kazasında hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri bölgeden kaldırılıyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) Twitter’daki hesabından Kahramanmaraş’ta düşen yangın söndürme uçağına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale için Adana’dan kalkan Beriev 200 tipi yangın söndürme uçağımızın düşmesi sonucu Türk ve Rus 8 mürettebat hayatını kaybetmiştir. Sizi hep kahramanca mücadelenizle hatırlayacağız” ifadelerine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı: “Düşen uçaktaki 5’i Rus, 3’ü Türk toplam 8 personel hayatını kaybetti”

Rusya’ya ait BE-200 tipi yangın söndürme uçağı Kahramanmaraş’ta düşmüştü. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Rus yapımı uçakta bulunan personelin akıbetine ilişkin açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye’de düşen Rus Be-200 uçağında bulunan 5’i Rus, 3’ü Türk olmak üzere toplam 8 personel hayatını kaybetti” denildi.

Kaza bölgesine heyet gönderildi

Rusya Savunma Bakanlığı’nın daha önce yaptığı açıklamada, saat 15.10’da Türkiye’nin Adana kentinde yerleşim alanına yakın noktada çıkan orman yangınına müdahale eden BE-200 yangın söndürme uçağının görevini tamamlamasının ardından düştüğü belirtilmiş, kazanın nedenlerini tespit etmek için Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin kaza bölgesine gönderildiği ifade edilmişti.

KAHRAMANMARAŞ’TA ÇIKAN ORMAN YANGININI SÖNDÜRMEK İÇİN MÜDAHALE EDEN BERİEV BE-200 TİPİ UÇAĞIN DÜŞMESİ SONUCU UÇAKTAKİ 7 PERSONEL İÇİN ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI.
Kahramanmaraş’ta çıkan orman yangınını söndürmek için müdahale eden Beriev Be-200 tipi uçağın düşmesi sonucu uçaktaki 7 personel için arama-kurtarma çalışması başlatıldı.

KAHRAMANMARAŞ’TAKİ ORMAN YANGININA MÜDAHALE SIRASINDA DÜŞEN VE YANARAK KÜLE DÖNEN YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞINDA İNCELEMELER SÜRÜYOR. 
Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale sırasında dağa düşen uçağın enkazının bulunduğu bölgede ekiplerin çalışmaları sürüyor.