Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8800

EURO

35,8480

ALTIN

2.533,41

BIST

11.172,75

Kemaliye de artık sakin şehir

Şavşat, Halfeti, Güdül… Bunlar, Türkiye’nin sakin şehirleri. Son olarak, Cittaslow International Başkanlık Konseyi’nin yaptığı toplantıda …

Kemaliye de artık sakin şehir

Şavşat, Halfeti, Güdül… Bunlar, Türkiye’nin sakin şehirleri. Son olarak, Cittaslow International Başkanlık Konseyi’nin yaptığı toplantıda, Erzincan’ın Kemaliye ilçesi de sakin şehirler ağına dahil edildi.

Cittaslow International Başkanlık Konseyi’nin 26 Mart 2022’de çevrim içi yaptığı toplantıda, Erzincan’ın Kemaliye ilçesi sakin şehirler ağına dahil edildi.

Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, “Uluslararası sakin şehirler ağına girmek üzere yaptığımız başvuru yapılan toplantıda kabul görmüş ve Cittaslow ağına alınmıştır. Kemaliye 30 ülkeden 281 şehrin bulunduğu ağa dahil olmuş ve uluslararası bir tescili daha kazanmıştır” dedi.

KEMALİYE İLÇESİ

1926’da Malatya’ya bağlı olan Kemaliye, 1938 yılında Erzincan iline bağlandı. Geçmişte Eğin olarak bilinen ilçenin adı Mustafa Kemal’in adından esinlenerek Kemaliye’ye çevrildi.

Keban Baraj Gölü kıyısında, çok etkileyici bir vadinin içinde bulunan Kemaliye, günümüzde geleneksel yöre mimarisini ve dokusunu büyük ölçüde korumakta.

Kemaliye, Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın ikinci büyük karanlık kanyonuna sahip. Karanlık kanyon yerli turistler tarafından pek bilinmese de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Her yıl ilçede halı festivali düzenleniyor. Dünyaca ünlü Eğin halıcılığı ise öğretilmeye ve yeniden geliştirilmeye çalışılıyor.

İlçe aynı zamanda evleriyle de ünlü. İlçede aynı zamanda pek çok tarihi alan var; Endiçi Kalesi, Roma Mezarlığı, Pigan Kalıntıları, Hasgel Kalıntıları, Arsanias Kalıntıları, Topkapı Kalesi, Orta Camii, Kadıgölü, Ala Mağarası, Ocak Köyü.

İlçenin arazisi tarıma elverişli olmadığı için, halk ise küçükbaş hayvancılık ve arıcılıkla geçimini sağlıyor.

Uzun zamandır turizmi geliştirmeye çalışan ilçe sakinleri 3 yıldır Cittaslow ağına girebilmek için 54 kriteri yerine getirmeye çalışıyordu.

TÜRKİYE’DE 20’DEN FAZLA SAKİN ŞEHİR VAR

Cittaslow, 1999’da İtalya’da tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediği, insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları fikriyle ortaya çıkan bir ağ.

Küreselleşmenin etkisiyle şehirler hızlı çalışılan, hızlı yaşanılan ve üretmekten çok tüketen, kendi kendine yetmeyen yaşam alanları haline gelmesi; bu yaşam tarzı modern insanda depresyon, kalp hastalıkları ve kanser gibi birçok hastalığa neden olmasının yanı sıra; kentleri de sürdürülemez hale getirmesi sonucu ortaya çıktı Cittaslow.

Türkiye’de ise 20’yi aşkın sakin şehir var. Türkiye’de bu harekete ilk alınan sakin şehir İzmir’in Seferihisar ilçesi.(İHA)