Adana FM
Adana FM

DOLAR

31,3634

EURO

34,0393

ALTIN

2.103,21

BIST

9.097,15

Mide balonu nedir? Faydaları Nelerdir? Kimler Kullanabilir?

Mide balonu nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, güvenli midir ve kimler kullanabilir? Bu sayfa size mide balonu yerleştirme hakkında bilgi …

Mide balonu nedir? Faydaları Nelerdir? Kimler Kullanabilir?


Mide balonu nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, güvenli midir ve kimler kullanabilir? Bu sayfa size mide balonu yerleştirme hakkında bilgi verecektir. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya diğer ilgili sağlık uzmanınıza sormalısınız. Mide balonu salin (tuzlu su) ile doldurulmuş küçük bir silikon balondur. Doldurulduğunda küçük bir portakal büyüklüğündedir ve midenizin yaklaşık yarısını kaplar. Balon genellikle 450 ile 600 ml arasında doldurulur ancak bu kişiden kişiye değişebilir.

Mide balonu nedir?​

Mide balonu, midenize yerleştirilen şişirilebilir bir silikon balondur. Daha az yemeniz için daha erken doymanızı sağlayarak çalışır.

İntragastrik balon yerleştirme, midenize tuzlu su dolu silikon balon yerleştirmeyi içeren bir kilo verme prosedürüdür. Bu, ne kadar yiyebileceğinizi sınırlayarak ve daha hızlı tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

Kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa ve diyet ve egzersiz sizin için işe yaramadıysa intragastrik balon prosedürü bir seçenek olabilir. Diğer kilo verme prosedürleri gibi, intragastrik balon da daha sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık gerektirir.

Prosedürün uzun vadeli başarısını sağlamak için diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler yapmanız ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

AMELİYAT YOK Mide balonu yemek borunuzdan ağız yoluyla yerleştirilir ve hızlı, cerrahi olmayan bir işlem sırasında doğrudan midenize yerleştirilir. Herhangi bir kesi, dikiş veya yara izine gerek yoktur.

KALICI DEĞİL Mide balonları midede altı ay kalacak şekilde tasarlanmıştır. Altı ay sonra söndürülür ve endoskopi ile çıkarılır.

Mide Balonunu Kimler Kullanabilir?​

Aşağıdaki durumlarda intragastrik balon sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 30 ile 40 arasında
  • Daha önce mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmediyseniz

Mide balonları, fazla kilolu olan herkes için doğru bir seçim değildir. Bir tarama süreci, doktorunuzun prosedürün sizin için faydalı olup olmayacağını görmesine yardımcı olacaktır. Şu anda, intragastrik balonun yerleştirilmesi ve çıkarılmasının maliyeti sağlık sigortası tarafından karşılanmayabilir ve bu nedenle cepten bir masraf olacaktır.

Mide balonunun sağlığa faydaları nelerdir?​

Kilo kaybına ek olarak, mide balonu hastaları kilo kaybıyla ilişkili çok çeşitli sağlık yararlarından herhangi birini deneyimleyebilir. İyileştirmeler aşağıdaki koşullarla görülebilir:

  • Tip 2 diyabet
  • Hipertansiyon
  • Uyku apnesi
  • Sırt ağrısı
  • Yüksek kolestorol
  • Osteoartrit (eklem ağrısı)

Mide Balonu Güvenli Mi Riskleri Neler?​


Ağrı ve mide bulantısı, intragastrik balonun yerleştirilmesinden kısa bir süre sonra insanların yaklaşık üçte birini etkiler. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle balon yerleştirildikten sonra sadece birkaç gün sürer. Bu semptomlar genellikle evde oral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Nadir de olsa intragastrik balon yerleştirilmesinden sonra ciddi yan etkiler görülebilir. Ameliyattan sonra herhangi bir zamanda bulantı, kusma ve karın ağrısı olursa hemen doktorunuzu arayın.

Potansiyel bir risk, balonun sönmesini içerir. Balon sönerse, sindirim sisteminizden geçme riski de vardır. Bu, cihazı çıkarmak için ek bir prosedür veya ameliyat gerektirebilecek bir tıkanmaya neden olabilir. Diğer olası riskler arasında aşırı şişirme, akut pankreatit, ülserler veya mide duvarında düzeltilmesi için ameliyat gerektirebilecek bir delik (perforasyon) bulunur.

Mide Balonu Ne Kadar Kilo Verdirir? Sonuçlar​

Bir intragastrik balon, yemek yerken normalde olduğundan daha hızlı doymanızı sağlayabilir, bu da genellikle daha az yemek yemeniz anlamına gelir. Bunun bir nedeni intragastrik balonun mideyi boşaltmak için gereken süreyi yavaşlatması olabilir. Bir başka sebep de balonun iştahı kontrol eden hormon düzeylerini değiştiriyor gibi görünmesi olabilir.

Verdiğiniz kilo miktarı, ve egzersiz de dahil olmak üzere yaşam tarzı alışkanlıklarınızı ne kadar değiştirebileceğinize de bağlıdır. Halihazırda mevcut tedavilerin bir özetine dayanarak, intragastrik balon yerleştirilmesinden sonraki altı ay boyunca vücut ağırlığının yaklaşık %7 ila %15’i oranında kayıp tipiktir. Toplam fazla kilo kaybı %30 ile %47 arasında değişmektedir.

Kilo verme prosedürleri işe yaramadığında​

Herhangi bir kilo verme prosedürü veya ameliyatından sonra, prosedürün kendisi doğru şekilde çalışsa bile, önemli miktarda kilo vermemek veya tekrar kilo almak mümkündür. Bu kilo alımı, önerilen yaşam tarzı değişikliklerine uymazsanız olabilir. Kilo almayı önlemek için düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz ile birlikte diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler gereklidir.