Adana FM
Adana FM

DOLAR

28,8960

EURO

31,4606

ALTIN

1.923,44

BIST

8.026,27

Mülk sahibi belediyeye kızdı sokağı ikiye böldü

Eskişehir kent merkezinde bir mülk sahibi, yıllardır kamulaştırılmadan kullanılan 2 sokağın geçtiği arazisini çit ile çevirdi. Mahalle sakinleri …

Mülk sahibi belediyeye kızdı sokağı ikiye böldü

Eskişehir kent merkezinde bir mülk sahibi, yıllardır kamulaştırılmadan kullanılan 2 sokağın geçtiği arazisini çit ile çevirdi. Mahalle sakinleri yolun ortadan ikiye bölündüğünü görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Odunpazarı ilçesine bağlı Vişnelik Mahallesi’nde bulunan ve Eskişehirli bir ailenin mülkiyetinde olduğu öğrenilen yaklaşık 15 bin metrekarelik arazi, 30 yılı aşkın süredir kullanılmıyor. Şehrin en işlek noktalarından olan Atatürk Bulvarı’na cephesi olan arazi, mahalledeki Kanal Sokak’ın da büyük bir bölümünü ve parkı kapsıyor.

Odunpazarı Belediyesi tarafından kamulaştırma yapılmadan kullanıma sokulduğu iddia edilen sokak, mülk sahibinin arazi sınırlarını tel örgüyle çevirme kararı alması üzerine ortadan ikiye bölündü.

BELEDİYEYE TEPKİ İÇİN ARAZİSİNİ ÇEVİRDİ

Arazinin sahibi olan ailenin avukatı Pınar Turhanoğlu Gücüyener, ailenin yıllardır kullanamadığı arazi için ‘yol harcamalarına katılma payı’, ‘asfalt parası’ ve emlak vergisi ödediğini kaydetti. Turhanoğlu, son olarak ödenmesi gereken emlak vergisi için Odunpazarı Belediyesi’nin icra yoluna başvurmasının ardından arazi sahibi ailenin isyan ettiğini belirtti. Turhanoğlu, ailenin belediyeye olan tepkisini göstermek için lisanslı bir harita bürosu tarafından hazırlanan krokiye göre araziyi çevirdiğini sözlerine ekledi.

ÇEVRİLEN ALAN SOSYETE PAZARINI DA KAPSIYOR

Arazinin son olarak çevrilen bölümü, Eskişehir’in sosyete pazarı olarak da bilinen Çarşamba Pazarı’nın kurulduğu alanın bir kısmını içerisinde bulunduruyor. Kanal Sokak ile birlikte Gülten Sokak ve Tuncay Sokak’ın da girişlerini kapatarak çıkmaz sokağa dönüştürecek çevirme işlemi, mahalle sakinlerinden de tepki çekti.

Pazarcı esnafının sokaklardaki yerler için ücret ödediğini dile getiren vatandaşlar, yaşanan sorunun civarda ikamet eden herkesi olumsuz yönde etkileyeceğini öne sürdü. Yolun özel mülk sınırları içerisinde kaldığını öğrenenler hem şaşırdı hem de çevirme kararına tepki gösterdi.

ISRARLA EMLAK VERGİSİ TALEP EDİLİNCE… 

Belediyenin fiilen kullandığı ancak kamulaştırma yapmadığı ve ısrarcı bir şekilde emlak vergisi talep ettiği için mülk sahibinin tepki gösterdiğini belirten Av. Pınar Turhanoğlu Gücüyener, “Şu anda orada yolun bir kısmı kapanmış durumda. Yer müvekkillerimize ait. 30 seneden fazla bir zamandır belediye tarafından kullanılıyor. Müvekkillerden de emlak vergisi alınıyor. En son bir emlak vergisinden dolayı müvekkillere ödeme emri gönderildi. Belediyenin kullandığı, fiilen el attığı ve kamulaştırma yapmadığı bir yerden, emlak vergisi ödeyince ve hatta bu şekilde ısrarlı şekilde emlak vergisi de talep edilince kendilerine ait olan kısmı kapatmaya karar verdiler.

Normalde belediyenin dava açıp, kamulaştırma yapması gerekirdi. Belediye geliyor, fiilen el atıyor. Karşılığında bizim bir dava açma zorunluluğumuz yok ama müvekkil fiili el atma için de dava açtı. Siz kimsenin yerine izin almadan, kamulaştırma yapmadan ve herhangi bir ücret ödemeden el atıyorsunuz, yol yapıyorsunuz ve orada pazar kurduruyorsunuz. Bu kadar zaman geçiyor. Bundan sonra ne yapılacak onu beraber göreceğiz” diye konuştu.

DAVANIN SONUÇLANMASI BELEDİYE İÇİN DAHA ÖNEMLİ

Anlaşmazlığın çözülmesinin belediye için önemli olduğunu aktaran Av. Pınar Turhanoğlu Gücüyener sözlerine şöyle devam etti: “Fiilen el atılan kısım var. Bu kısmın ücretini, hatta kullandığınız bedeli de bize ödeyin diye bir dava açtık. Bu davanın sonuçlanması bizim için değil, belediye için önemli. Tapu onlara geçtiği zaman kullanabilirler. Tapu müvekkilde olduğu sürece kullanma hakkı ona ait. Sokakla beraber toplam 15 bin metrekare bir alan. Pazarcılar orada tezgâh açıyor. Pazarcıların aldığı ödemeyi de Büyükşehir Belediyesi veya Odunpazarı Belediyesi alıyor.”

Mahalle sakinlerinden 25 yaşındaki Özgün Başar Savaş, gördüğü manzara karşısında şaşkınlık yaşadığını belirterek, “Dün geldiğimde böyle bir şey yoktu. Bugün sabah gelip böyle bir şey görünce insan şaşırıyor. Doğduğum ve büyüdüğüm bir mahallede böyle bir saçmalığın olması, yolun kapatılmasına diyecek bir şey bulamıyorum” ifadelerini kullandı. (İHA)