Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

NASA’nın uzay aracı Venüs yüzeyinden çarpıcı görüntüler yakaladı

NASA’nın uzay aracı Parker Solar Probe, Dünya’nın ikizi olarak nitelenen Venüs’ün yüzeyinin görüntülerini yakaladı. Parker Solar Probe, bu …

NASA’nın uzay aracı Venüs yüzeyinden çarpıcı görüntüler yakaladı

NASA’nın uzay aracı Parker Solar Probe, Dünya’nın ikizi olarak nitelenen Venüs’ün yüzeyinin görüntülerini yakaladı. Parker Solar Probe, bu çalışmasıyla gezegenin kalın ve ölümcül gaz bulutu örtüsü nedeniyle tarihi bir başarı elde etmiş oldu.

NASA’nın Parker Solar Probe isimli aracı aslında, 2018’de Güneş’in en dış katmanının görüntülerini çekmekle görevlendirildi. Ve geçtiğimiz aralık ayında da Güneş’e şimdiye kadar en çok yaklaşan araç olarak tarihe geçmeyi başarmıştı.

Güneş’in atmosferindeki parçacıkları ve manyetik alanları örnekleyen araç bu defa da başka bir zorlu görevin üstesinden geldi. Ve Dünya’nın komşusu Venüs’ten ilginç görüntüler yakalamayı başardı.

Parker Solar Probe’un Venüs görevinin dikkat çekmesinin en büyük nedeni ise kaya tabanlı gezegenin, yüzeyinin gözlemlemeyi zorlaştıran kalın bulutlarla kaplı olması.

DALGA BOYLARINDA GÖRÜNTÜLER ELDE ETTİ

WISPR olarak bilinen geniş alan görüntüleyicisini kullanan sonda, Venüs’ün gece tarafının insan gözünün görebileceği dalga boylarında görüntülerini toplamayı başardı.

NASA, görüntülerin kıta bölgeleri, ovalar ve yaylalar gibi ayırt edici özellikler gösteren yüzeyden hafif bir parıltı ortaya çıkardığını söyledi. Görüntüler ayrıca ışıldayan bir hale olarak tanımlanan ve gezegeni çevreleyen oksijen halesini de yakaladı.

Macellan misyonu, 1990’larda Venüs’ün yüzeyini radarla haritaladı. Görüntüler, Venüs’ün kalın bulutlarının altında ne olduğuna dair ilk küresel görünümü verdi. WISPR görüntülerinde (solda) görülen yüzey özellikleri, Magellan misyonundan (sağda) görülenlerle eşleşiyor.

NASA Genel Merkezindeki Heliofizik Bölümü Direktörü Nicola Fox şunları söyledi: “Parker beklentilerimizi aşmaya devam ediyor. Bu yeni gözlemlerin Venüs araştırmalarının beklenmedik şekillerde ilerletmesine yardımcı olabileceğinden heyecan duyuyoruz.”

ÖLÜMCÜL TABAKAYI AŞTI

Bilim insanları elde edilen görüntüler sayesinde Dünya’ya benzetilen gezegenin jeolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyor. Ayrıca ölümcül karbondioksit ve sülfürik dioksit pusuyla sarılmış gezegende bulunan mineraller hakkında da bilgi vermesi bekleniyor.

Yeni çalışmanın baş yazarı ve Donanma Araştırma Laboratuvarı fizikçisi Brian Wood şunları söyledi: “Venüs gökyüzündeki en parlak üçüncü şey, ancak yakın zamana kadar yüzeyin neye benzediği hakkında çok fazla bilgimiz yoktu çünkü ona bakış açımız kalın bir atmosfer tarafından engelleniyor. Şimdi, nihayet yüzeyini ilk kez dalga boylarında görüyoruz.”