Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,2020

EURO

35,0069

ALTIN

2.504,53

BIST

10.643,58

Nijerya’da maymun çiçeğinden ilk ölüm

Nijerya, dünya genelinde yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü nedeniyle ülkede ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Yakın zamanda Afrika …

Nijerya’da maymun çiçeğinden ilk ölüm

Nijerya, dünya genelinde yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü nedeniyle ülkede ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu.

Yakın zamanda Afrika’dan çıkarak diğer ülkelere hızla yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsü nedeniyle Nijerya’da ilk can kaybı yaşandı. Nijerya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede geçtiğimiz Ocak ayından itibaren dokuz eyalette 21 maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini ve ilk can kaybının yaşandığını açıkladı.

Merkezin yaptığı açıklamada, “Maymun çiçeği kaynaklı can kaybı, farklı hastalıkları olan ve immünosupresif ilaçlar kullanan 40 yaşındaki bir hastada görüldü” denildi.

Birleşik Krallık’ta tespit edilen maymun çiçeği vakalarından birinin, 4 Mayıs’ta Nijerya’dan dönen bir vatandaşta görülmesinin ardından Nijerya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı Dr. Ifedayo Adetifa, İngiliz vatandaşının Nijerya’da hastalığa yakalandığını gösteren hiçbir kanıtın bulunmadığını ve ülkenin bir maymun çiçeği salgınına yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi.