Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

OGS 31 Mart’ta sona eriyor! OGS HGS değişimi nasıl yapılır?

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), otoyol ve köprülerde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) döneminin 31 Mart’ta sona ereceğini belirterek, Hızlı Geçiş …

OGS 31 Mart’ta sona eriyor! OGS HGS değişimi nasıl yapılır?

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), otoyol ve köprülerde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) döneminin 31 Mart’ta sona ereceğini belirterek, Hızlı Geçiş Sistemi’ne (HGS) geçiş işlemlerinin tamamlanması geretiğini hatırlattı. OGS cihazları banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketine dönüştürülebiliyor. HGS etiketi nasıl alınır, OGS HGS değişimi nasıl yapılır Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından adım adım paylaşıldı.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, iki ayrı ücret toplama sisteminin zaman zaman gişelerde karışıklığa neden olduğu belirtilerek, iş yükünün azaltılması ve verimliliğin arttırılarak vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek adına 31 Mart’tan itibaren OGS sisteminin kaldırılacağı belirtildi. Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS) etiketini ücretsiz almak için takip etmesi gereken adımları sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla kamuoyuna duyuruldu.

GEÇİŞ ORANI YÜZDE 70’İ AŞTI

HGS’ye geçişte son 2 gün olduğuna işaret edilen açıklamada, OGS etiketi olan araç sahiplerine ilgili bankalar tarafından ücretsiz olarak HGS etiketi verileceği ve hesaplarının da HGS’ye dönüştürüleceğinin altı çizildi. OGS’den HGS geçiş oranının yüzde 70’i aştığı duyurulan açıklamada, vatandaşların HGS’ye ilgi gösterdiği, bankalarda da yeterli miktarda HGS etiketinin bulunduğuna dikkat çekildi.

OGS HGS DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Dönüştürme işlemleri aşamasında ve sonrasında kullanıcıların otoyol geçişlerini rahatlıkla yapabileceğini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyeceği kaydedilen açıklamada, OGS kullanan vatandaşların HGS etiketini ücretsiz almak için takip etmesi gereken adımlar da şöyle sıralandı:

– OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart’tan önce başvuru yapılacaktır.

– İptal edilen OGS’nin yerine HGS hesabı açılması gerekmektedir.

– Tüm geçişlerin ücretleri HGS hesabından tahsil edilecektir.

– OGS cihazının iptalinden önce yapılan ve henüz tahsil edilmeyen geçiş ücreti, kapatılacak OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir.

– İşlemden sonra OGS hesabında halen para bulunuyor ise ilgilinin banka hesabında ya da kredi kartına iade edilecektir.

– OGS ile yapılan geçişlerin ücretlerinin karşılanmaması durumunda kullanılmak üzere güvence kapsamında alınmış tutarlar banka hesabında ya da kredi kartlarına iade edilecek.

– İade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına ya da kredi kartlarına yapılacaktır.

– OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirenlerin işlem yapmalarına gerek bulunmayacaktır.

– 31 Mart’a kadar kapatılmış tüm OGS cihazları bu tarihten sonra iptal edilecektir.”