Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,2226

EURO

34,8304

ALTIN

2.414,50

BIST

10.792,53

Ratem Başkanı Aydın Şerbetçioğlu‘Verilen Sözlerin Yerine Getirilmesini Bekliyoruz’

Ratem Başkanı Aydın Şerbetçioğlu‘Verilen Sözlerin Yerine Getirilmesini Bekliyoruz’

RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Şerbetcioğlu, “Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği olarak, yıllardan beri ücretsiz olarak yayınlamış olduğumuz ‘Kamu Spotları’nın bedeli karşılığında yayınlanmasına ilişkin verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

Kısa adı RATEM olan Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Başkanı Aydın Şerbetçioğlu, yıllardan beri ücretsiz olarak yayınladıkları ‘Kamu Spotları’na ilişkin bedeli karşılığında yayınlanmasına yönelik verilen sözlerin yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Şerbetcioğlu, konu ile ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ”Pandemi döneminde, halkımızı bilinçlendirerek ve bilgilendirerek, evlerinde kaldıkları süre içerisinde Radyo ve Televizyonlardan, onların hem hoşça vakit geçirmelerini hem de dünyada ve ülkemizde gelişen olaylardan haberdar olmalarını sağladık. Radyo ve televizyonlar bu süre içerisinde görevlerini hakkıyla yerine getirmiş ve getirmeye de devam etmektedir”.Diyerek devam etti,

”Ancak, konuyla ilgili yöneticilerimizin yanlış bilgilendirildiğini görmekteyiz. Yöneticilerimizin danışmanlığını yapan kişilerin, gazeteci kökenli oldukları için, medyanın sadece hala gazetelerden oluştuğunu düşünerek desteklerini gazetelere vermektedirler

İçinde bulunduğumuz bu zor şartlar içerisinde, yüksek telif hakları, enerji bedelleri, Uydu TV’lerin dolar bazında ki yüksek ödemeleri, RTÜK payları ve frekans kullanım bedelleri karşısında, Radyo ve Televizyonların da bu kapsama dahil edilmesinin artık bir zorunluluk haline geldiği açıktır.

Öte yandan radyo ve televizyonların yayınlamakla yükümlü olduğu zorunlu yayınlar ve kamu spotları yayın kuruluşları için önemli bir yük oluşturmaya başlamıştır. Kamuya çok büyük oranda faydası olan spotları, bedelsiz olarak sağlayan Radyo ve Televizyon kuruluşlarının yaşadığı finansal güçlükler, ilgili mevzuatta yapılacak değişiklik sonucunda, kamuya ait reklam, ilan ve duyuruların Radyo ve Televizyonlara da verilmesinin önünün açılması ile hafifleyebilecektir. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan Radyo ve Televizyonların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar bu sayede bir nebze azaltılabilecektir.”Diye konuştu.