Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,4987

EURO

35,0195

ALTIN

2.435,60

BIST

10.471,32

Saç keratin bakımına derin süzgeç

Daha pürüzsüz, elektriklenmeyen saçlara sahip olmayı umduysanız, keratin saç tedavilerini veya en azından Brezilya fönlerini duymuşsunuzdur. Aynı …

Saç keratin bakımına derin süzgeç

Daha pürüzsüz, elektriklenmeyen saçlara sahip olmayı umduysanız, keratin saç tedavilerini veya en azından Brezilya fönlerini duymuşsunuzdur. Aynı şey olan bu yumuşatıcı saç bakımları, altı aya kadar saçın düz, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlama yetenekleriyle bilinir. Tek sorun, kimyasallarla yüklü olmaları ve sonuç olarak genellikle kötü bir üne sahip olmalarıdır. Bu nedenle ve keratinin bir saç bakım bileşeni olarak kendi başına ne kadar faydalı olabileceğini çok iyi bilen güzellik markaları, evde keratin aşılı ürünler formüle etmeye başladılar.

Keratin nedir?

Kozmetik biyokimyacısı Stacey Steinmetz, “Keratin, saç ve tırnakları oluşturan yapısal ve koruyucu bir proteindir. Saçta kırılmayı, kabarmayı ve ısı hasarını önlemekten sorumludur. Saçınıza topikal olarak keratin uygulayarak, pürüzsüzleştirmek ve kabarmayı gidermek için kullanılabilir.” diye açıklıyor.

Faydaları, keratini kullanmanın farklı yolları ve kimler için en uygun olduğu da dahil olmak üzere, saç için keratin kullanımı hakkında bilinmesi gerekenleri uzmanlardan öğrenin.

Saç bakımı rutininize keratin eklemenin iki ana yolu vardır ve hangisini seçtiğinize bağlı olarak faydaları değişir. Dermatolog Hadley King, “Hidrolize kollajen proteinleri saça topikal olarak uygulandığında, saç gövdesinin hasarlı bölgelerini doldurmaya yardımcı olarak gücü geçici olarak artırabilir. Bu, saçı düzeltmek için genellikle formalin (formaldehit ve metil alkol) içeren keratin tedavilerinden farklıdır. Bu tedaviler saça zarar verebilir ve tehlikeli dumanlar çıkarabilir.” diyor. Bu potansiyel tehlikelere rağmen, birçok insan hala salonda keratin tedavileri için rezervasyon yaptırıyor. İleride, saçınızı güçlendirmek için nasıl çalıştığı ve keratinin tüm faydalarından yararlanmanın en iyi yolu da dahil olmak üzere içeriğin temellerini öğrenin.

Saç için keratin

Bileşen türü: Güçlendirici pürüzsüz

Başlıca faydaları: Saç gövdesini onarır, telleri pürüzsüzleştirir, parlaklık katar

Kimler kullanmalı: Genel olarak, keratin en çok kalın, hasarlı, kıvırcık saçları olanlar için faydalıdır. İnce, kırılgan saçları olan insanlar da başarılı olmayabilir.

Ne sıklıkla kullanılabilir: Evde keratin ile aşılanmış ürünler günlük olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, salon içi kimyasal keratin saç tedavileri, yalnızca birkaç ayda bir programlanmalıdır.

Şunlarla iyi çalışır: Keratin, kabarmayı en aza indiren ve saçı parlak ve yönetilebilir hale getiren yumuşatma faydaları olan doğal olarak oluşan bir protein olduğundan, diğer ürünler keratinin faydalarını güçlendirebilir. Argan gibi doğal yağların hasarlı cilde nem kazandırmaya yardımcı olur. Saç ve silikon bazlı ürünler saçın yüzeyini daha da pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir.

Şunlarla beraber kullanmayın: Trikolog Gretchen Friese, saçınızda bir salon keratin tedavisi varsa, sodyum klorür, parabenler ve sodyum lauril sülfatlardan uzak durmanız gerektiğini dile getiriyor ve bunu yapmanın saç bakımına yardımcı olacağına dikkat çekiyor. Bununla birlikte, daha nazik, evde keratin ile aşılanmış ürünler kullanıyorsanız, hiçbir içerik sınırsız değildir.

Keratinin saç için faydaları

Keratin saç için faydalarına dalmadan önce, keratinin ne olduğu ve saçı nasıl etkilediği konusunda net olalım. Yeni başlayanlar için keratin saç yapısının temel taşıdır. Her bir saç telini tam anlamıyla oluşturan lifli bir proteindir. Saçlar zarar gördükçe, doğal yapısını onarmak ve güçlendirmek için alabileceği her türlü yardıma ihtiyaç duyar. Keratin tedavileri ve keratinli ürünler saçınıza birçok fayda sağlar.

Saçı güçlendirir: İster salonda ister evde keratin saç tedavisini tercih edin, saçınızda bir fark görmeyi bekleyebilirsiniz. Evde kullanılan keratin ürünleri, kimyasal ve mekanik hasardan zarar görmüş saçı güçlendirmeye yardımcı olur. Aslında araştırmalar, keratinin telleri %40 oranında güçlendirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Saçı pürüzsüzleştirir ve kabarmayı azaltır: Genellikle yağ veya serum formunda bulunan keratinli ürünler daha pürüzsüz, daha parlak ve daha sağlıklı görünen bir yele ile sonuçlanabilir.

Parlaklık katar: Keratin, saç kütiküllerini yumuşatmaya ve saç şaftındaki hasarlı alanları doldurmaya yardımcı olduğundan, saçınıza bolca parlaklık katar. Sonuçlar, salonda yapılan uygulamalarla daha çarpıcı olabilir, ancak evde kullanılan ürünler de parlak ve sağlıklı görünen saçlar yaratabilir.

Kırık uçların görünümünü azaltır: Keratin, saç tırnak etlerini güçlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur, bu da ayrık uçların görünümünü azaltır. Daha güçlü teller, saç büyümesini teşvik eden daha az kırılma anlamına gelir.

Kuruma süresini azaltır: Keratin tedavisi aslında saçınızdaki gözenekliliği azaltır, bu da saç kütiküllerinde daha az su tutulması anlamına gelir. Bu, fönleme süresini biraz azaltabileceği anlamına gelir.

Saç tipleri konusundaki hususlar

Evde veya salonda yapılan keratin bakımları, en iyi sonucu kuru, hasarlı ve genel olarak asi saç tipine sahip kişilerde gösterir. Ek olarak Steinmetz, keratin tedavilerinin daha dolgun bir görünüm elde etmek isteyen insanlar için harika olabileceğini, çünkü ince saça bağlandığı ve daha dolgun bir görünüm verdiği söylendiğini söylüyor. Bununla birlikte, bu biraz iki ucu keskin bir kılıç çünkü Steinmetz’in işaret ettiği gibi, kırılgan saç telleri, onu kapatmak için gereken ısı hasarından bahsetmeden, salondaki bir keratin tedavisi içindeki sert kimyasallar tarafından boğulabilir.

Steinmetz, kimlerin salonda keratin saç tedavisi almaması gerektiği konusunda hamilelerin ve önceden solunum sorunları olan kişilerin uzak durması gerektiğini söylüyor. “Salon keratin tedavileri büyük miktarda formaldehit içerir” diye itiraf ediyor. “Bazı kuaförler, keratin tedavi ürünlerini kullanmaktan ve zaman içinde tekrar tekrar dumanlarını solumaktan kaynaklanan solunum problemleri bildirdiler. Bu nedenle hamile kadınlar bu tedaviyi almaktan kaçınmalıdır. Formaldehit veya solunum problemlerine duyarlılığı olan kişiler de keratin tedavilerinden kaçınmalıdır.”

Bu, evde keratin tedavilerinden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta, bunlar çok daha güvenlidir ve salon teknikleriyle ilişkili kimyasalları ve dumanları içermez. Bununla birlikte Friese, çok fazla protein diye bir şey olduğuna dikkat çekiyor. “Bir keratin ürünü kullandıktan sonra saç kuru hissediyorsa, bu tür bir tedaviden uzak durun ve bunun yerine nemli olanı kullanın” diye talimat veriyor.

Saç için keratin nasıl uygulanır?

Parlak ve kabarmayan daha güçlü saçlar da dahil olmak üzere tüm faydaları elde etmek için saç için keratin kullanmanın birkaç yolu vardır. Salondaki keratin tedavileri modaya uygun ve kullanışlı görünse de, saçınıza verebilecekleri zararın miktarı onları buna değmez kılıyor. Sonuç olarak, özel etkinlikler ve hatta günlük olaylar için saçınızı pürüzsüzleştirmek ve güçlendirmek istiyorsanız, daha güvenli, daha yumuşak evde formülleri tercih etmeniz doğru yoldur.

Steinmetz, faydaları kısa süreli olsa da, elektriklenmeyi azaltırken geçici olarak parlak ve parlak görünmesini sağlamak için saça bir keratin tabakası uygulayan şampuanlar, saç kremleri ve terbiye ürünleri olduğuna dikkat çekiyor. Bu, ev ürünlerini istenmeyen hale getirmez. Sonuçta, günlük veya haftalık bir ürün uygulayıp sağlıklı görünen saçların keyfini çıkarmayı mı yoksa saçınıza ve ciğerlerinize zarar verme potansiyeli olan bir kerelik salonda tedaviyi mi tercih edersiniz? Aynen öyle.

Saçınıza keratin kullanmanın birkaç yolu

Salonda keratin tedavisi: Salonda keratin tedavileri (Brezilya Fönleri olarak da bilinir), proteini saça hapsetmek için sıvı keratin, kimyasallar ve yüksek ısı kullanır. Sonuçlar geçicidir ve genellikle altı aya kadar sürer. Daha önce de belirtildiği gibi, sorun şu ki, bu faydaları elde etmek için, kendinizi potansiyel olarak zararlı kimyasallara maruz bırakmalısınız, bu yüzden Brezilya patlamaları genellikle çok fazla yaşanıyor. Salonda keratin tedavileri teknik olarak bir seçenek olsa da, çoğu zaman tavsiye edilmezler.

Saçları şekillendirici serum olarak pürüzsüz hale getirin ve parlaklık katın: Saç hala ıslakken uygulanan keratin içerikli şekillendirici serum sadece saçı parlak ve pürüzsüz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda kuruma süresini de kısaltır.

Nemlendirici yağ tedavisi: Bir yağ tedavisi olarak kullanıldığında, keratin genellikle diğer yağlarla (Abyssinian yağı veya Argan yağı gibi) karıştırılarak yalnızca yumuşatmak ve çözülmekle kalmaz, aynı zamanda kilitlerinizi de nemlendirir.

Güçlendirici şampuan olarak kullanın: Keratin’in tüm güçlendirici ve pürüzsüzleştirici faydalarını bir şampuanda da alabilirsiniz. Sağlıklı ve kıvrımsız bıraktığınız ve temiz formülü sert kimyasallar içermeyen şampuanlar çok işe yarayacaktır.

Onarıcı saç maskesi: Ultra kuru ve hasar görmüş kilitler ve aynı zamanda renkle işlem görmüş veya ısıyla hasar görmüş saçların onarılmasına yardımcı olmak için keratin ile aşılanmış bir saç maskesi kullanabilirsiniz.

En merak edilen sorular ve cevapları

Keratin saçınızı uzatabilir mi?

Keratin aslında yeni saçların büyümesini sağlamaz, ancak saç tellerinizi güçlendirir, bu da daha az kırılma anlamına gelir ve bu da saç büyümesini teşvik eder.

Keratin saçı kalıcı olarak değiştirir mi?

Salonda keratin tedavileri, tipik olarak yaklaşık üç ila altı ay sürdüğü için yarı kalıcı saç düzleştirme olarak kabul edilir. Serumlar ve saç maskeleri gibi keratin katkılı ürünler kısa vadeli faydalar sağlar, ancak daha az kimyasal içerir ve çok daha yumuşaktır.

Keratin tedavisi saçımın rengini değiştirebilir mi?

Evet, salonda keratin tedavisi saçınızın rengini değiştirebilir ve daha sonra genellikle daha açık görünür. Gri saçlı olanlar saçlarının daha sarı göründüğünü görebilir. Saçı normal rengine döndürmek için bir toner kullanılabilir. Evde sıklıkla kullandığınız keratin katkılı ürünler saçınızın rengini değiştirmez.

Saçımı evde düzleştirmek için keratin tedavisi yapabilir miyim?

Ürünü evde uyguladığınız zaman, salon uygulaması gibi beş aya kadar düz ve pürüzsüz saçlara sahip olma vaadi bulunur, genellikle yaklaşık bir saat kalıcı evde kullanılabilecek keratin tedavileri de vardır. Malzemelerin kombinasyonu oldukça rahatsız edici olabilir. Ya salonda bir tedavi yapmalı ya da daha geçici olmasına rağmen benzer sonuçlara sahip keratin aşılı ürünlere bağlı kalmalısınız.