Adana FM
Adana FM

DOLAR

17,8888

EURO

18,4408

ALTIN

1.029,56

BIST

2.829,58

Soli Pompeiopolis Antik Limanı yeniden gün yüzüne çıkarılıyor

Tarihi bin 800 yıl öncesine dayanan, Doğu Akdeniz’in en önemli limanları arasında yer alan ve neredeyse tamamı kumlar altında kalan Soli …

Soli Pompeiopolis Antik Limanı yeniden gün yüzüne çıkarılıyor
Reklam

Tarihi bin 800 yıl öncesine dayanan, Doğu Akdeniz’in en önemli limanları arasında yer alan ve neredeyse tamamı kumlar altında kalan Soli Pompeipolis Antik Limanı’nın yeniden gün yüzüne çıkarılması için kazı çalışması başlatıldı.

Mersin’in Mezitli ilçesinde yer alan, sütunlu caddesi, höyüğü, antik limanı, su kemerleri, hamamı ve akropolleri ile dünya tarihi miraslarından birini oluşturan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nin limanı Soli Pompeiopolis Antik Limanı’nda kazı çalışması başlatıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında başlayan kazılar, iki ay devam edecek. İlk kez gerçekleştirilen kazılarda bu yıl limanın mendirekleri ortaya çıkarılmaya çalışılacakken, en son aşamada ise sütunlu caddeyle bağlantısı gün yüzüne çıkarılacak.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, “Bu liman Romalı komutan Pompeius’un kurduğu kentin limanı. Liman çok önemli bir ekonomik hareketliğin göstergesidir. Zaten Soli Pompeiopolis büyük bir kent. Görünür kısmı az olmasına rağmen Roma İmparatorluğu’nda aktif limanlardan birisi. Biz yıllar sonra burayı programımıza aldık ve çalışmalara başladık” dedi.

Çalışmalara 10 işçiyle başladıklarını belirten Yağcı, “Tabii bu sayı artacak. İşçi sayısını 30’a çıkarmayı düşünüyoruz. Şu an batı dalga kıran üzerindeyiz. Burası görünür 160 metre uzunluğunda. Limanın toplam görünebilir uzunluğu ise 320 metredir. İki mendirek arası 180 metre ve burada büyük limanlarda kullanılan hidrolik betonlar var. Bütün Romalıların limanları arasında yapılan araştırmada Pompeiopolis ile İtalya’daki bir limanın benzer oranlarda olduğu görüldü. Sağlam bir yapısı var. Mendireklerinin ağızlarında heykeller var” diye konuştu.

Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Günümüzden bin 800 yıl önce bu liman tam aktif hale getirilmiştir. En önemlisi burayı sütunlu cadde ile bağlamaktır. Burası kumla dolduğu için liman şu anda hemen hemen 4’te 3’ü kumun içinde. Bu durumda geriye doğru önce mendirekleri açığa çıkarıp, buranın bir liman olduğunu en azından kamuoyuna göstermek istiyoruz. Buranın daha titiz korunması gerektiğini, koruma altına alınması gerektiğini ve en son aşamada da sütunlu caddeyle birleştiğini göstermek istiyoruz. Yani denizin sütunlu caddeye kadar gittiğini göstermek amacındayız. Çalışmalarımız Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izniyle, Mezitli Belediyesi, MIP ve Deniz Ticaret Odasının desteğiyle sürdürülüyor.” (İHA)