Adana FM
Adana FM

DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Stephen Hawking’in eşyaları sergilenmeye başlandı

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in ofisinde bulunan eşyalar İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Bilim Müzesi’nde bugün sergilenmeye başladı …

Stephen Hawking’in eşyaları sergilenmeye başlandı

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in ofisinde bulunan eşyalar İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Bilim Müzesi’nde bugün sergilenmeye başladı. “Stephen Hawking İş Başında” adıyla açılan sergide akademik çizimler ve şakalarla dolu ünlü kara tahtası yer aldı.

Bilim Müzesi sergisinin içeriği hakkında yaptığı açıklamada, “İlk kez sergilenecek öne çıkan nesneler arasında, Hawking’in doktora tezinin nadir bir kopyası, tekerlekli sandalyesi ve Hawking’in en değerli ofis eşyalarından biri – akademik karalamalar ve şakalarla dolu bir kara tahta yer” alıyor ifadelerini kullandı.

Stephen Hawking’in ikonikleşen sandalyesi de yer aldı.

Stephen Hawking İş Başında Sergisi’nde, Hawking’in dünyada sadece 5 tane bulunan doktora tezi ‘Genişleyen Evrenlerin Özellikleri’ de yer aldı.

Hawking’in tezinin bir kopyası da sergide yer aldı.

OFİSİNDEKİ EN DEĞERLİ EŞYASI

Hawking’in kara tahtasıyla ilgili yapılan açıklamada, “Bir bilim insanı olarak Hawking, işbirliğine eğlenceli bir yaklaşım getirdi. Bu, Hawking’in en değerli eşyalarından biri ile örneklendi: 1980’deki Superspace ve Supergravity konferansından karalama kaplı bir karatahta” denildi.

Ünlü bilim insanının en değerli eşyası olarak bilinen kara tahta için özel bir sistem kullanıldı.

Konferansa katılan delegeler, kara tahtayı birbirleri hakkında denklemler, karikatürler ve fıkralarla kapladı. Hawking bu hatırayı çerçeveletip ofisine astı ve Bilim Müzesi’nin küratörleri, kara tahta üzerindeki tebeşirin kaybolmaması için tebeşir tozunu stabilize etti.