Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,9788

EURO

35,9058

ALTIN

2.541,79

BIST

11.218,94

Taraklı ayak nedir ve taraklı ayak nasıl tedavi edilir? Halluks Valgus nasıl incelir?

Taraklı ayak problemi birçok kişide görülebilmektedir. Özellikle kadınların topuklu ayakkabı giydiklerinde gündelik yaşamını etkileyen taraklı …

Taraklı ayak nedir ve taraklı ayak nasıl tedavi edilir? Halluks Valgus nasıl incelir?

Taraklı ayak problemi birçok kişide görülebilmektedir. Özellikle kadınların topuklu ayakkabı giydiklerinde gündelik yaşamını etkileyen taraklı ayak problemi neden olur konusunda sizler de nasıl geçer diye araştırma yapıyorsanız mutlaka haberimizi incelemelisiniz.

Ayak başparmağının eğikliği olarak bilinen Halluks Valgus hastalığı, genellikle estetik bir problem gibi düşünülse de, ağrılı hale geldiğinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir sorun olarak tanımlanıyor. Ayakların taraklı olması durumu erkek ya da kadın olarak ayrım yapılmaksınız belirli sağlık problemlerine sebebiyet verirken estetik açıdan da zorluk yaşanabilir. Taraklı ayağa sahip olan kişilerin nasıl bir ayakkabı giyeceği merak edilen bir konudur. Taraklı ayağın nasıl olduğunu merak eden kişiler bazı araştırmalar yapıyor. Taraklı ayak nedir? Taraklı ayak için nasıl ayakkabılar önerilmektedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Halluks Valgus hastalığı olarak adlandırılan taraklı ayak yapısı, ergenlik itibarıyla her yaşta görülebiliyor. Ancak çoğunlukla 25-40 yaş arası kadınlarda kendini gösteriyor. Taraklı ayak sorununun oluşma nedenleri:

  • Genetik faktörler 
  • Yanlış ayakkabı seçimi 
  • Dar, topuklu ayakkabı kullanımı 
  • Ayak kırıkları, zedelenme ve kazalar 

Taraklı ayakların oluşma sebebi, tarak kemiklerinin uzun olması durumudur. Tarak kemikleri uzun olduğunda, ayaklar her zaman daha geniş görünür. Bu durum da görsel olarak insanları rahatsız edebilir. Kişiler ayaklarının geniş olmasını yapısal bir bozukluk olarak değerlendirir. Ayakkabı seçiminde de oldukça sorun yaratan bu durum, kişilerin gündelik hayatta sorun yaşamasına neden olabilir.

PEKİ TARAKLI AYAK NASIL İNCELİR?

Ayağım taraklı diyenler bu sorundan kurtulmak istiyorlarsa cerrahi müdahale tek seçenektir. Diğer tüm yöntemler geçici çözümleri oluşturacaktır. Oldukça basit bir ameliyat olan bu işlemlerde kemik belirli oranda törpülenebilir ya da bir miktar konumu değiştirilir. Her iki işlem de oldukça basittir ancak direkt olarak kemiğe müdahale olduğundan cerrahi operasyon sınıfında yer almaktadır.

Taraklı ayak ameliyatı genel olarak lokal anestezi ile birlikte yapılmakta ve ameliyat sonrası ayakta tarak problemi kolaylıkla çözüme kavuşturulmaktadır. Sonrasında birkaç günlük dinlenme ile birlikte hastalar normal hayatlarına geri dönebilmektedir.