Adana FM
Adana FM

DOLAR

31,1233

EURO

33,8135

ALTIN

2.032,63

BIST

9.369,31

Tarihe tanık otomobiller

Türkiye’nin en önemli koleksiyonlarından biri İzmir’de bulunan Key Museum’da sergileniyor. En eskisi 135 yıllık olan 76 otomobil ve 40 motosiklet …

Tarihe tanık otomobiller

Türkiye’nin en önemli koleksiyonlarından biri İzmir’de bulunan Key Museum’da sergileniyor. En eskisi 135 yıllık olan 76 otomobil ve 40 motosiklet, otomotiv teknolojisinin tarihteki olayların etkisiyle bugünlere ulaştığı yolu gözler önüne seriyor.

İzmir’in Torbalı İlçesi’ndeki Key Museum, sadece otomobil tutkunları için değil, dünya tarihini otomobil dünyası üzerinden izlemek isteyenler için de bir ‘harikalar diyarı…’

1910 Ford Model T

1800’lerin sonundan yakın geçmişimize kadar tarihe tanıklık etmiş, dünyanın farklı ülkelerinde farklı hikayeler yaşamış, savaşlar, barışlar, devrimler görmüş, bazıları efsanelerin otomobili, bazıları ise otomobillerin efsanesi olmuş eşsiz bir koleksiyon tek çatı altında sergileniyor.

Araçların kullanma şekilleri de canlandırılıyor.

7 bin metrekare alan üzerine kurulu olan müzenin ana koleksiyonunu 76 adet klasik otomobil ve 40 adet klasik motosiklet oluşturuyor.

1913 Buick 30

YÜZLERCE PARÇA VAR

Ayrıca 2 bin 550 adet farklı ölçeklerde model otomobil ve otomobil temalı eşarp, 2. Dünya Savaşı öncesi otomobilleri süsleyen 300 adet otomobil maskotu, kaput amblemi, 1900’lü yılların başlarından 1960’lara kadar uzanan benzin pompaları ve benzin istasyonu malzemeleri de bulunuyor.

1886 Benz

Araçların hepsi ilk günkü gibi çalışıyor

BU müzeyi dünyadaki benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de sergilenen araçların tamamının çalışır durumda olması. Özgörkey kardeşler, dünyanın dört bir yanından topladıkları klasik otomobilleri, kendi atölyelerinde özel ekiple “Nuts and Bolts Restoration”
adı verilen yöntemi kullanarak yeniledi.

Koleksiyonda 40 adet motosiklet de var.

Bu sistem ile bir otomobil müze restorasyon atölyesinin uzman ekibi tarafından en küçük vidasına ve somununa kadar sökülüyor. Daha sonra gerekli parçalar yenileniyor ve araç adeta fabrikadan çıktığı ilk günkü haline geri dönüyor.

1868 Reitwagen, içten yanmalı ilk motosiklet

Otomobil tutkunu iki kardeşin rüyası

MÜZENİN kuruluş öyküsünde, İzmirli iş insanları Murat Özgörkey ile kardeşi Selim Özgörkey’in ilkokul yıllarından başlayan koleksiyonculuk ve otomobil tutkusu var. İki kardeşin bu merakı, üniversite eğitimi için gittikleri ABD’de başka bir boyuta dönüştü.

Murat ve Selim Özgörkey, bu müzenin mimarları.

Otomotivle ilgili önemli bilgiler edinen Özgörkey kardeşler, İzmir’e döndükten sonra 2001 yılında klasik otomobil koleksiyonu yapmaya başladı. 2015 yılında ise bu müzenin kapılarını açtılar.