Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,7956

EURO

35,2219

ALTIN

2.486,04

BIST

10.739,94

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Her şeye hazırız

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili son durumu aktarıyor. Zelenskiy’in açıklamalarından …

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Her şeye hazırız

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili son durumu aktarıyor.

Zelenskiy’in açıklamalarından satırbaşları:

* Ukrayna’da ülkeme barış gelsin istiyorum, topraklarımız üzerindeyiz, her şeye hazırız. Buradaysanız doğrudan geleceğin ne olduğunu tam olarak söylemek mümkün olmayacaktır. Ama şöyle cevap vereyim; Rus ordusu kat kat fazla büyüklükte. İki üç kattan bahsetmiyorum. Tankları düşünmek lazım ya da birliklerin kuvvetlerini düşünmek lazım. 5 kat daha kuvvetliler.

* Rus halkı burada ölüyor, bu savaşta ölenlerin sayısını kimse tutmuyor. Cesetleri ailelerine göstermeyecekler, burada krematoryumlar hazırlamışlar. Askerlerinin öldürdüklerini söylemeyecekler. Buraya bizi öldürmeye gelmişler. Biz onları öldürmek istemiyoruz. Burada doktorlarımız onlara müdahale ediyorlar, iyileştiriyorlar. Daha dün yaralanmış askerlere yardım ediyordu. Onlar sonuçta insanlar.

“KREMASYON ODASI GETİRMİŞLER”

* Buradaki hakikat bu. Kremasyon odası getirmişler buraya. Bu insanlar bu kremasyon odalarını kendileri için taşıyorlar. Nasıl olur da bir insan böyle eylemleri düzenleyebilir? Bu bir soykırımdır. 21. yüzyıldayız, utanç duyuyorum. 2022 yılındayız ve bu tür eylemlere tanıklık ediyoruz. Kıyamet, dünyanın sonu gibi ifadeler kullanılır. Bu tür insanlar için zaten kıyamet gelmiştir.

* Biz onlar ve medeniyet arasındaki sınır savunmasını oluşturuyoruz. Ben burada Rus halkından bahsetmiyorum. Onlar da bizim gibi insanlar. Ancak onlar sokağa çıkmaktan korkuyorlar, başkanlarına ses çıkarmaya yanaşmıyorlar. Burada benden memnun olmayan insanlar sokağa çıkarlar, yanımıza gelirler, ‘Vergilerimize değişiklik yaptınız biz bundan hoşlanmıyoruz’ derler. Çar değilsiniz. Burası demokrasidir. Siz ülkenizin başkanısınız, zorba değilsiniz. Siz ülkenizin başkanısınız ve bu rolle elinizden geleni yapmanızı lazım. Bir şirket gibi düşünün. Böyle olduğu vakit insanlar da ülkenizle gurur duyarlar.

“DEVLET BAŞKANI OLMASAYDIM DA SAHADA OLURDUM”

* Biz halkımızı ve ülkemizi savunuyoruz. Ben başkan olmasaydım şu anda sahada savunuyordum ülkemi. Belki vurulurdum. Ben barışçıl bir insanım; ancak şu anda hem anayasanın hem de halkımın muhafızı noktasındaydım. Devlet başkanı olmasaydım şu anda sivil savunmada olacaktım, gıda yardımında bulunuyor olacaktım. Silah alacaktım elime.

* Bana ne söylenirse onu yapacaktım. Ama ültimatom verilirse ‘Silahınızı bırakın öte tarafa geçin’ derlerse bunu yapmam. Oğullarını yollayan Rus annelerine sesleniyorum. 45 yaşındayım, kızlarım var benim. Rus çocukları benim çocuklarım olabilirdi. Rus annelerinin bunu anlayabilmesini istiyorum. Pek çok kişi öldü, şu an kremasyon odalarında olsun istemiyorum onların. Anneleri oğulları iyi olduğunu bilsinler. İnsani olmayan durumla karşı karşıyayız.”

* Ben şu anda hayattayım ve her canlı gibi ben de yaşamak istiyorum, hepimiz yaşamak istiyoruz. Eğer biri hayatını, çocukların hayatını kaybetmesini istiyorsa bu insan sağlıklı değildir.

* Eğer birisini savaşa gönderiyorsanız, ki söz konusu ülkede bu yapılıyor şu anda. Ben de ailemin hayatının risk altında olmasından korkuyorum. Ben bu devletin başkanıyım ve korkma gibi bir lüksüm yok.

* Ailelerimiz ve sevdiklerimiz konusunda korku taşıyoruz. Evlerimizi kaybetme korkusu yaşıyoruz, memleketimin olmayacağı fikri beni korkutuyor. Bir sonraki nesil adına korku taşıyorum.

* Dünya şunu bilmeli, Sholz, Biden ya da Macron ya da diğer dünya liderleriyle alakalı değil. Olay şu, Ukrayna güvenlik güvencesine ihtiyaç duyuyor. Bunu en başından beri ifade ediyorum. Eğer siz, NATO’da, Avrupa Birliği’nde birlik halindeyseniz güvenlik, ittifak konusunda birlik içerisindesinizdir.

* Burada bir değer birliğinden bahsediyoruz. Eğer birliklerini korumak isterlerse, bu varlık devam edecektir. Eğer NATO ittifak devletlerini korumazsa, yaptırım konusunda adım atacaklardır.