Adana FM
Adana FM

DOLAR

16,1920

EURO

17,4658

ALTIN

965,28

BIST

2.438,84

Ukraynalı kadının yaşadığı dehşeti anlattı: Kocamı öldürüp, çocuklarımın önünde bana tecavüz ettiler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ülkeden kaçan milyonlar zorunlu yolculukları sırasında tehlikeli koşullarla karşılaşırken, seks ticareti ve …

Ukraynalı kadının yaşadığı dehşeti anlattı: Kocamı öldürüp, çocuklarımın önünde bana tecavüz ettiler
Reklam

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ülkeden kaçan milyonlar zorunlu yolculukları sırasında tehlikeli koşullarla karşılaşırken, seks ticareti ve insan kaçakçılığı konusunda uyarılar gelmeye devam ediyor. Ülkelerinde kalanlar için ise durum daha da korkutucu… Ukraynalı milletvekili Maria Mezentseva, Rus işgali sırasında kadınların maruz bırakıldığı tecavüz dehşetini ortaya çıkardı. Kurbanın ifadesi ise yaşananların dehşet verici boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta kuşkusuz en çok etkilenenler kadınlar, yaşlılar ve çocuklar oldu. Milyonlarca insan Ukrayna’dan kaçarken, Batı’daki ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Savaştan kaçan Ukraynalılar çıktıkları yolculukta birçok tehlikeyle karşı karşıya kalırken, geride kalanlar için durum daha da korkunç…

Ukraynalı politikacı Maria Mezentseva, Rus askerlerinin işgal sırasında uyguladığı kötü muamele ve tecavüz vakalarını tek tek anlatırken, ilk kez işgal sırasında bir tecavüz vakasıyla ilgili soruşturma açıldığı bildirildi.

SARHOŞ RUS ASKERLERİ EVİ BASTI

Mezentseva, Ukraynalı bir kadının, kocasının Rus askerleri tarafından vurularak öldürüldükten sonra çocuklarının önünde tecavüze uğradığını açıkladı. Ukraynalı politikacı, sarhoş Rus askerlerinin, bir evi bastığını, önce evdeki erkeği öldürdüklerini daha sonra ise çocuklarının önünde kadına tecavüz ettiklerini aktardı.

Ukraynalı başsavcı Iryna Venediktova, olayın ardından soruşturma başlatıldığını açıklarken, bu işgal sonrası ilk resmi tecavüz soruşturması olarak kayıtlara geçti.

Venediktova, Kiev’in doğusundaki Brovary’de iki askerin kadına saldırdığını açıklarken, saldırganlardan birinin kimliğinin belirlendiğini diğerinin ise arandığını belirtti. Başsavcı, askerlerin kadına tecavüz ederken çocuklarını silahla tehdit ettiğini de açıkladı.

‘BİLİNENDEN ÇOK FAZLA MAĞDUR VAR’

Son olay, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığı 24 Şubat’tan beri ortaya atılan bir dizi tecavüz iddiasının sonuncusu oldu.

Ukraynalı milletvekili Mezentseva, ülkesinin tecavüz vakalarına ‘sessiz kalmayacağını’ söyledi ve kadının çocuğunun bu kadar üzücü bir şey gördükten sonra nasıl travmayı atlatacağıyla ilgili üzüntü duyduklarını söyledi.

Sky News’a konuşan Mezentseva, ‘Son zamanlarda çokça tartışılan bir dava var. Kiev yakınlarındaki küçük bir kasabada bir sivil evinde vurularak öldürüldü. Öldürülen adamın eşi, üzgünüm ama söylemeliyim ki, reşit olmayan çocuğunun önünde birkaç kez tecavüze uğradı.’ dedi. Mezentseva, soruşturmanın sürdüğünü belirtirken, ‘Ukrayna’da kamuoyuna açıklanan bu davadan çok daha fazla mağdur var” dedi.

Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki daimi delegasyonunun başkanı olan milletvekili, seks saldırılarının ayrıntılarının gerçekleştiği anda şikayet edilmesi gerektiğini çünkü ‘adaletin galip gelmesi gerektiğini’ söyledi.

Mezentseva, ‘Asla susmayacağız!’ ifadesinde bulundu.