Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,5018

EURO

35,0656

ALTIN

2.442,83

BIST

10.471,32

Uzmanından diyet ürünlerle beslenme ile ilgili öneriler

Kilolarınızı kontrol altında tutmak için sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor ve diyet ürünler tüketiyorsanız, dikkat! Ürünlerin ‘light’ adı …

Uzmanından diyet ürünlerle beslenme ile ilgili öneriler

Kilolarınızı kontrol altında tutmak için sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor ve diyet ürünler tüketiyorsanız, dikkat! Ürünlerin ‘light’ adı altında satılıyor olması, herhangi bir sağlık probleminiz olmadığında çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirebilir.

Diyet ürünler yağı, şekeri, unu azaltılmış veya besin maddelerinin farklı türünün kullanıldığı ürünlerdir. Diyabetik ürünlerde şeker yerine tatlandırıcı kullanılması bunun en iyi örneğidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, sağlıklı beslenme ve diyet süreçleri hakkında bilgiler verdi.

Sürekli diyet ürün tüketmekten kaçının

Süt ürünlerinde yağın ayrıştırılarak daha düşük yağlı ürünlerin elde edilmesinin, gevrek tarzı ürünlerde beyaz un yerine farklı un çeşitlerinin kullanılmasının diyet ürünlerin diğer örnekleri olduğunu söyleyen Aksoylu, “Bu ürünleri kullanıp kullanmayacağınızı belirleyen en önemli faktör sağlık durumunuzdur. Light ürün tercihini belirlemede kan değerleri ve kronik hastalıklarınız yol göstericidir. Kalp hastalıklarıyla ilgili sağlık problemleriniz varsa yağı azaltılmış, light olan süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Tansiyon probleminiz varsa light zeytin tercih edebilirsiniz. Diyabet probleminiz varsa light tatlılara yer verebilirsiniz. Obezite probleminiz varsa sizin için ideal olan light ürünü seçebilirsiniz. Fakat hiçbir neden sürekli light ürün kullanmanızı gerektirmez. Her ürünün light olanını tercih etmek sağlık problemi olmayan bir bireyde beslenme hatalarına bağlı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.” dedi.

Beslenmenin bireyin cinsiyetine, yaşına, fiziksel aktivitesine, yaşam tarzına ve genel sağlık durumuna göre değiştiğini kaydeden Aksoylu, “Öğün atlamak iyi bir beslenme modeli olabilir veya olmayabilir. Kişiye göre çok değişkendir. Diyabet, hipertansiyon, düşük kan şekeri yani hipoglisemi problemi yaşayan hastalar için tehlikeli olabilmektedir. Burada önemli olan öğün düzeni ve gün içindeki hareketinizdir. Dyt. Yıldız Melek Aksoylu, öğünlerdeki protein-karbonhidrat miktarı çok iyi ayarlanmalıdır. Yetersiz protein ve karbonhidrat kabızlık ve ödem gibi sorunlara yol açabilir. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa 2 ana öğün, 1-2 ara öğün tarzında beslenme metodu uygulanabilir.” diye konuştu.

Tek tip beslenme sağlığı olumsuz etkiliyor

Tek tip beslenmenin doğru bir beslenme yaklaşımı olmadığını dile getiren Aksoylu, “Tüm besinlerin sağlığımız üzerinde mucizevi etkileri vardır. Tek tip beslenmek kısa süre devam ettirilebilir çünkü sindirim probleminden başlayarak vitamin, mineral yetersizliğine doğru ilerler ve sağlığınız olumsuz etkilenir. Yeterli ve dengeli beslenmek uzun vadede her zaman kazandırmıştır.” bilgisini paylaştı.

Meyvelerin posasını kaybederek elde edilen meyve sularının kan şekerini hızla yükselterek, yağ depolanmasını arttırdığına dikkat çeken Aksoylu, “Tabi burada önemli olan tek başına meyve suyu değil tüm gün içinde neler tükettiğinizdir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek her zaman daha sağlıklıdır. Fakat bunu içmek sizi mutlu ediyorsa ılımlı miktarlarda ve sıklıkta, meyvenin posasını kaybetmeden su, süt, kefir ilavesi ile taçlandırmak meyve suyunun zararlı etkilerini minimuma indirecektir. Sıkma meyve suyu tüketim sıklığı kişiye göre değişmektedir.” dedi.

Demir eksikliği olanlar, kepekli ekmeğe dikkat!

En çok karşılaşılan sorunlardan birinin ‘Ekmek tüketmiyorum ama kilo veremiyorum’ olduğunu dile getiren Aksoylu, “Ekmek tüketimi zararlı değildir. Zararlı olan besin ögelerini orantısız almaktır. Bilinçsizce ekmek tüketimini bırakanlar hissetikleri enerji açığını daha kalorili besinlerden sağlıyor. Bu da istenilmeyen bir durumdur. Sizin için uygun olan ekmeği uygun miktarda tüketebilirsiniz. Doğru olduğuna inanılan yanlışlar arasında; glüten intoleransı yokken glütensiz ekmek tüketmek geliyor. Kepekli ekmek tüketimi demir eksikliği yaşayanlar için dezavantaj olabiliyor. Ek olarak IBS problemi olanlarda ekmek seçiminde doğru tercihi yapmalılar.” uyarısında bulundu.

Çay, kahve tüketimini sınırlandırın

“Ortalama su miktarı erkekler için kilo başı 35 ml iken, kadınlar için 30 ml’ dir. Bu ortalama bir değerdir. Spor yapıyorsanız daha fazla olmalıdır. Sıvı olarak meyve suyu, asitli içecek gibi besinlere çok ihtiyacımız yok aslında” diyen Aksoylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günlük tüketebileceğiniz yoğurt hakkınızı ayran olarak değerlendirebilirsiniz. Tansiyon probleminiz yoksa ve tüketmeyi seviyorsanız 200 ml soda idealdir. Aşırı çay ve kahve içmek baş ağrısı, ödem, dalgınlık, kas yorgunluğu, kafeinin etkisi bittiğinde sinirlilik durumu, düşük metabolizma hızı gibi sorunlara neden olur. Benim sıvı tüketiminde önceliğim her zaman sudur. Türk kahvesi en favori içeceğimdir. Ayran, soda ve şekersiz olarak yapılmış meyve kompostoları da beslenmemde yer almaktadır.”