Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,5245

EURO

34,8905

ALTIN

2.435,28

BIST

9.752,60

YÖK Başkanı açıkladı: Barajın kalkmasının nedeni…

Üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Erol Özvar, sınav barajının …

YÖK Başkanı açıkladı: Barajın kalkmasının nedeni…

Üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Erol Özvar, sınav barajının kalkmasındaki nedeninin daha fazla sayıda öğrencinin kontenjanlara erişilebilir olması anlamına geldiğini belirtti.

Üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırıldı. Konuya ilişkin Ankara’da açıklama yapan YÖK Başkanı Erol Özvar,

“Geçmiş senelerde olduğu gibi 0,5 ham puan elde edebilen öğrencilerimizin puanları hesaplanabilecektir. Bundan sonra da öğrencilerimizin yapacağı tercihte bulunmaktır. Ya ön lisans üzerinden veya puan türlerine göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türlerinde öğrencilerimiz ilgili bölümlere başvurabilecek” dedi.

Özvar açıklamasında şunları kaydetti:

* (Sınavlarda barajın kaldırılması) Buradaki esas amacımız daha fazla adayın tercih yapabilme hakkına ulaşmasıdır. Biz burada programların puanlarını düşürmüyoruz.

* Bu durum öğrencilerin hiç soru çözmeden okullara girmesi anlamına gelmiyor. Bu yeni sistem aslında daha fazla öğrencinin kontenjanlara ulaşabilmesi anlamına geliyor.”