Adana FM
Adana FM

DOLAR

32,8782

EURO

35,8370

ALTIN

2.537,54

BIST

11.172,75

Piyasalarda Ukrayna depremi: Altın ve petrol fırladı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmaya devam ettiğini ve bu birliklerin her an …

Piyasalarda Ukrayna depremi: Altın ve petrol fırladı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmaya devam ettiğini ve bu birliklerin her an Ukrayna’ya girebileceğini söylemesi üzerine piyasalarda sert hareketlilik yaşandı.

Reuters’ın geçtiği habere göre, Washington’un Rusya’nın Ukrayna yakınlarına daha fazla asker yığdığı ve bir işgalin her an gelebileceği konusunda uyarması üzerine ABD hisse senetleri Cuma günü öğleden sonra işlemlerinde keskin bir düşüş yaşadı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik olası askeri müdahalesine ilişkin yapılan değerlendirmelerin ardından altının ons fiyatı yüzde 1.8 artarak 1850 dolar seviyesini aştı. Petrol fiyatları da Ukrayna ile ilgili haber akışının ardından %4’ten fazla yükselerek 93 dolara çıktı.

ABD’DEN UYARI

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD vatandaşlarının önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde Ukrayna’yı terk etmeleri gerektiğini açıkladı.

Sullivan ayrıca, Ukrayna’ya saldırının her an başlayabileceğini ve saldırıların muhtemelen hava saldırısı olarak gerçekleşeceğini açıkladı.

 

ETİKETLER: