Adana FM
Adana FM

DOLAR

28,8960

EURO

31,4606

ALTIN

1.923,44

BIST

8.026,27

‘Nasipse önümüzdeki yıl belki bugünlerde yerli gazımızı kullanır hale geleceğiz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hem karada hem de denizde petrol doğalgaz doğal kaynak aramalarını artırdık. Hamdolsun 2 sene …

‘Nasipse önümüzdeki yıl belki bugünlerde yerli gazımızı kullanır hale geleceğiz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hem karada hem de denizde petrol doğalgaz doğal kaynak aramalarını artırdık. Hamdolsun 2 sene önce en büyük keşfimizi yaptık Karadeniz’de. Nasipse önümüzdeki yıl belki bugünlerde yerli gazımızı kullanır hale geleceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Üsküdar’da katıldığı iftar programında gençlerle bir araya geldi. Gençlerle iftar yapan Dönmez, daha sonra Haluk Dursun Kütüphanesini gezerek kitapları inceledi.

Bakan Dönmez iftar sonrası yaptığı konuşmada şunları söyledi:

* Gençliğin enerjisi her şeyin üzerinde. Şu anda da iftarını açtıktan sonra zaten masalardan bize olan bakışlarınızdan ve aranızdaki sohbetlerinizden bunu anlıyoruz. Biz sizin çağlarınızda iken biz yaşlarında büyüklerimiz gelir, bu ülkeyi sizlere teslim edeceğiz derlerdi. Fazla ihtimal vermezdim dinlerdik ama.

* Şimdi sizin de kulağınıza küpe olsun. Yarının Türkiye’sini size hazırlamaya çalışıyoruz. Son 20 yıldır ülkede altyapıyla alakalı olarak enerjiden ulaştırmaya eğitimden sağlığa, birçok alanda temel altyapı sorunlarını aşmış bir ülke var. İnşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü yılından itibaren bu sağlam altyapının üzerine yeni Türkiye’yi siz sevgili gençlerle birlikte inşa edeceğiz.

DOĞALGAZ MESAJI

“Düşünce, iş yapış tarzları değişti. Bunu da değiştiren sizlersiniz” diyen Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

* Biz de sizi atlamaya ve bu iş modellerini yeniden bizim anlayacağımız şekilde dönüştürmeye değiştirmeye çalışıyoruz. Bizim alanda daha çok yenilenebilir teknolojilere daha fazla pay verilmesi fırsat verilmesi var.

* Sadece Türkiye’de değil dünyada hemen hemen gelişmiş her ülkede yenilenebilir, başka bir ifadeyle temiz enerji kaynaklarıyla enerji ihtiyacımızı karşılamak yönünde ciddi hamleler var. Biz de son 20 yılda yüzde 38 olan kurulu gücümüz içindeki temiz enerji payını yüzde 54’e çıkardık.

* Ne kadar çok yerli ve yenilenebilir kaynakları kullanırsak bugün içinde bulunduğumuz küresel anlamdaki enerji güvenliği riskini azaltırız. Onun için de biliyorsunuz hem karada hem de denizde petrol doğalgaz doğal kaynak aramalarını artırdık.

* Hamdolsun 2 sene önce en büyük keşfimizi yaptık Karadeniz’de. Nasipse önümüzdeki yıl belki bugünlerde yerli gazımızı kullanır hale geleceğiz. Ocağınızda çay demlediğinizde artık Karadeniz’in binlerce metre altındaki o gazla demlemiş olacaksınız. Isınırken yine o gazı kullanmış olacaksınız.

* Sabrettik sonuna geldik. İnşallah Cenab-ı Hak bizi mahcup etmeyecek. Daha da artacak, çalışmalarımız devam ediyor. Yeni keşifler buldukça da bunları sizlerle paylaşacağız. Bu yeni nesiller açısından önemli bir kaynak.

* Sizi tam 540 milyar metreküp doğalgaz kaynağı teslim edeceğiz. Yeter ki sizler isteyin. Bu isteklerinizi yerine getirmek için gece gündüz çalışan bir hükümetiniz var. DHA